VŠESTRANNÝ LIEK? :)

Zázvor, ďumbier lekársky, latinsky Zingiber officinale…..

hbc-on10-istock-13398712l-ginger

Koľko z vás si pripravuje chutný čaj, či limonádu?  Používate však zázvor aj na iné nápoje, či jedlá ? Pre mňa osobne je favoritom pri prechladnutí, kedy si uvarím silný čaj s citrónom a medom. Túto rastlinku, ktorej zhrubnuté podzemné časti bežne nakupujeme, môžeme pestovať aj v našich domácnostiach. Samozrejme nemôžeme hovoriť o veľkej úrode, ale vždy poteší, keď vidíte ako podzemky rastú a o pár mesiacov si môžeme svoju “úrodu” pozbierať a opäť vysadiť len kúsok. Mali by sme vždy dbať na to, aby mal odrezok “očká”, spiace púčiky, z ktorých nám vyrastie nadzemná časť. Netvrdím, že ide o vysoko dekoratívnu rastlinu, ale zaujať môže práve kvetom.

readymade_152

Stačí ak kúpený kúsok zasadíte vodorovne do kvetináča a onedlho môžete pozorovať, ako rastlinka začne klíčiť. Má rád svetlé, teplé miesta a dostatok vlahy. Použiť môžete bežný záhradnícky, ľahký substrát. Pozor však na extrémne prelievanie. Ak po niekoľkých mesiacoch začne pomaly schnúť, môžete ho vybrať a hľuzy rozdeliť.

Výborne chutí napríklad v známych Zázvorníkoch, iných koláčikoch, v jedlách z mäsa, ale aj zeleniny a najmä v ázijských krajinách je veľmi obľúbenou ingredienciou.  Okrem toho sa používa pri problémoch s kašľom, znižuje tlak, hladinu cholesterolu, pomáha pri cukrovke a má protizápalové účinky.

cardamom-spiced-ginger-cookies-1

Zingiber spectabile, iný zaujímavý druh, ktorý som odfotila v anglickom Kew garden

dsc03058

dsc03059

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů