FORESTINA Substrát na lekná a vodné rastliny

Vedeli ste, že je veľmi dôležité dopriať vodným rastlinám správny substrát? Ak by ste ich vysádzali do klasického záhradníckeho, pravdepodobne by vám po pár minútach vyplával na povrch vody.... Vo videu vám Pavel prezdradí ako si vybrať ten kvalitný 🙂

FORESTINA Jesenné hnojivo na ihličnany 

 

FORESTINA Jesenné hnojivo na ihličnany a iné dreviny obsahuje na rozdiel od jarných/ letných hnojív väčšie množstvo draslíka a menšie množstvo dusíka. Práve dusík by podporoval totiž ich rast, čo je pred zimou už nežiadúce.....

FORESTINA Substrát na levanduľu a hnojivo na bylinky 

V poslednej dobe sú veľmi obľúbenými rastlinami tie, ktoré môžeme využívať aj v kuchyni, či lekárničke. V novom videu vám Pavel povie viac o tom, ako sa o bylinky správne starať a ako ich pestovať. 

FORESTINA Náter na stromy 

 

FORESTINA Náter na stromy je vhodné používať pred zimou, ale aj počas zimy, nakoľko práve v tomto období až do predjarných mesiacov dochádza často k prehrievaniu a k praskaniu kmeňov stromov. Ocenia to najmä mladé stromy a zároveň ich tak ochránime pred rôznymi škodcami a chorobami. 

FORESTINA Konský hnoj

Jednou zo základných povinností záhradkára je postarať sa o svoju pôdu. Nie každý bohužiaľ disponuje úrodnou, kyprou pôdou a práve v týchto prípadoch by sme jej trošička mali pomôcť. Pavel vám prezdradí, ako na to. 

FORESTINA Jesenné hnojivo na trávniky 

 

FORESTINA Jesenné hnojivo na trávniky obsahuje všetky potrebné látky na to, aby trávnik prosperoval. Jesenné hnojivá sa však od bežných v niečom odlišujú- okrem iného obsahujú veľké množstvo draslíka, ktorý.....viac zistíte vo videu. 

FORESTINA Hnojivo na živé ploty a tuje

Aj vy často riešite dilemu, týkajúcu sa zdravotného stavu vašich živých plotov? Pavel vám v novom videu prezdradí, ako najlepšie udržať rastliny v dobrej kondícii

FORESTINA Hnojivo na plodovú zeleninu

 

FORESTINA Hnojivo na plodovú zeleninu využijete počas celej sezóny. Počas letných mesiacov sa stretávame s hnedými škvrnami na špičkách plodov rajčín, ktoré sú spôsobené fyziologickou poruchou- akou? To vám prezradí Pavel vo videu. 

FORESTINA Hihočeské hnojivo 5v1

Hnojivá môžeme prirovnať k ľudskej strave, ktorá je rozmanitá, zložená z mnohých typov jedla. Dnes vám Pavel predstaví hnojivo, ktoré obsahuje slepačince, guáno, aminokyseliny, lignohumát, výťažky z hnedých morských rias a každá z týchto zložiek je účinná v inej sfére. 

FORESTINA Hoštické hnojivo na jahody 

 

FORESTINA Hoštické hnojivo na jahody je výbornou voľbou, nakoľko je organického pôvodu- skladá sa z viacerých hnojov, guána a rohoviny a tak môžeme jahody kedykoľvek počas hnojenia konzumovať. Funguje aj ako zásobné hnojivo, keďže živiny sa uvoľňujú postupne....

FORESTINA Expert plus trávnikové hnojivo

Aj vy si myslíte, že mať trávnik vo svojej záhrade je tá najjednoduchšia alternatíva, čo sa týka údržby? Je to presne naopak, nakoľko práve trávniky vyžadujú veľa vody, pravidelné kosenie a samozrejme aj pravidelné hnojenie....

FORESTINA Substrát na kaktusy a sukulenty 

 

FORESTINA Substrát na kaktusy a sukulenty je vhodný na pestovanie širokého sortimentu rastlín z tejto skupiny. Často pri pohľade na nové, mladé rastliny prídete na to, že sú vysadené v rašeline. Je však vhodné ich presadiť....do čoho a ako vám poradí Pavel Chlouba 

FORESTINA Supresívny substrát pre paradajky, papriky a uhorky

Forestina supresívny substrát sasíce objavil na trhu len pred niekoľkými rokmi, no stal sa veľmi obľúbeným. Nachádzajú sa v ňom užitočné huby, ktoré majú svoje úlohy- jeden druh huby zabíja iné, škodlivé druhy húb a druhý typ pôsobí proti.....

FORESTINA Trávnikové hnojivo proti machu

 

FORESTINA Hnojivo na trávnik s účinkom proti machu- jemné granulované hnojivo, ktoré obsahuje okrem iného síru a železo a čiastočne obmedzuje tvorbu machu. Viac o jeho benefitoch vám vo videu prezradí Pavel Chlouba...

FORESTINA Hnojivo LIADOK VÁPENATÝ 

V novom videu vám Pavel prezradí, ako, kedy a kde používať mnohým určite známe hnojivo Liadok vápenatý. Zaujímavosťou je však jeho nová forma, ktorá nám umožňuje ho nielen rozhodiť, ale použiť aj ako zálievku, či postrek....

FORESTINA Kryštalické hnojivo na muškáty

 

FORESTINA Kyštalické hnojivo na muškáty obsahuje okrem základných zložiek lignohumát, ktorý môžeme obrazne prirovnať k doplnkom stravy a má na rastliny blahodárne účinky. Toto hnojivo môžeme používať pre všetky ostatné balkónové rastliny....

FORESTINA Substrát pre orchidey a ich presádzanie 

Substrát na orchidey obsahuje píniovú kôru a rašeliník- práve ten zväčšuje svoj objem pri zálievke a drží dlhšie vlhkosť pri rastlinách. Presádzanie je pomerne jednoduché- návod vám ukáže Pavel vo videu....

FORESTINA Substrát pre stredomorské rastliny a citrusy

 

FORESTINA Substrát pre stredomorské rastliny a citrusy. Ak chcete s úspechom pestovať tieto druhy rastlín aj doma, je práve tento substrát veľmi dobrou voľbou. Je zaujímavý tým, že na jeho vývoji pracovali špecialisti z Botanickej záhrady v Prahe. Nachádza sa v ňom kremičitý piesok, zelolit, tehlová drvina....

FORESTINA Hnojivo a substrát na čučoriedky 

Čučoriedkam sa bude najviac dariť priamo v záhrade, no je možné ich s úspechom pestovať aj v nádobách na balkónoch, či terasách. Nemali by sme však zabúdať na vhodný substrát, dostatok vlahy a taktiež aj pravidelný prísun živín. 

FORESTINA Supresívny substrát, slepačince

 

FORESTINA Supresívny substrát je výbornou voľbou pri pestovaní zeleniny v nádobách. Takto si môžete vypestovať aj na malej ploche svoju vlastnú zeleninku na balkóne, či na terase. Aby sme zabezpečili rastlinám výživu počas celej sezóny, jednou z možností je hnojenie granulovanými slepačincami....

VITALITY Komplex zdravé a silné rastliny

Prípravky z radu VITALITY komplex sú veľmi zaujímavé tým, že obsahujú výluh z kompostu kalifornských dážďoviek, ktorý je svojimi blahodarnými účinkami známy už dávno. Vhodný je na rastliny, ktoré sú oslabené, či poškodené chorobami a škodcami. 

BIG BEAT tyčinkové hnojivo

 

NATURA BIG BEAT tyčinkové hnojivo je obľúbené najmä kvôli svojej 3x väčšej veľkosti a obsahu všetkých látok potrebných pre zdravý rast rastlín. Používaním tohto hnojiva udržujeme výskyt škodcov pod prahom škodlivosti. 

VITALITY Komplex orchidea

Prípravky z radu VITALITY komplex sú veľmi zaujímavé tým, že obsahujú výluh z kompostu kalifornských dážďoviek, ktorý je svojimi blahodarnými účinkami známy už dávno. Vhodný je na rastliny, ktoré sú oslabené, či poškodené chorobami a škodcami. 

FLORIA Listová výživa na orchidey

FLORIA Listová výživa na orchidey je veľmi zaujímavé hnojivo, ktorým vyživíme rastlinky priamo postrekom na list. Je pripravené na priamu aplikáciu bez nutnosti ďalšieho miešania a riedenia koncentrácie. Neodporúčame aplikovať na kvet. 

 

AGRO Jesenné hnojivo na ihličnany

AGRO Jesenné hnojivo na ihličnany je veľmi obľúbeným typom, nakoľko ho postačí rozhodiť do okolia rastlinky a ideálne je, ak ho jemne zapracujeme do pôdy. Rastlinám dodá všetky potrebné živiny a pripraví ich tak na zimné obdobie. Rastlinky budú nielen vyživené, ale aj odolnejšie voči mrazu, chorobám a škodcom. 

KRISTALON Jeseň

KRISTALON Jeseň dodá v jesennom období vašim rastlinám všetky potrebné živiny a prvky, ktoré podporia jednoduchšie prezimovanie a zvýšia odolnosť voči chorobám a škodcom. Hnojivo aplikujeme jednoducho v zálievke. 

FLORIA Substrát ´Otoč a saď´

Substrát FLORIA  Otoč a saď je veľmi vhodnou voľbou na pestovanie rôznych druhov zeleniny na balkóne, či terase. Rastliny pohodlne vysadíte do substrátu priamo vo vreci a tak už viac nemusíte riešiť výsadbové nádoby. Obsahuje všetky potrebné živiny pre správny rast rastlín a výsadbu zvládne naozaj každý začiatočník v záhrade. 

FLORIA Travin

FLORIA Travin je zaujémavé trávnikové hnojivo, ktoré okrem toho, že trávnik vyživí, prevzdušní, zabezpečí aj zničenie drobných burín.  Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá, na malých plochách postačí ručné rozhádzanie, no na väčších odporúčame použiť rozsievací vozík.  

NATURA Rock effect

Ekologický postrek NATURA Rock effect vytvára na rastlinách ochrannú vrstvu, vďaka ktorej sú chránené pred širokým spektrom škodcov. Účinkuje proti voškám, moliciam, červcom, pukliciam, americkej múčnatke a iným škodcom. 

KRISTALON Jahoda

KRISTALON Jahoda patrí medzi veľmi obľúbené hnojivá nielen u hobby pestovateľov, ale aj u profesionálov. Obsahuje všetky potrebné živiny a zložky pre správny rast a dobrý zdravotný stav rastlín.  

Trávnikové hnojivo proti krtom

Trávnikové hnojivo s účinkom proti krtom si nájde uplatnenie na plochách, kde ste pri zakladaní nemysleli na ochrannú sieť alebo ste jej dôkladné položenie podcenili. Pravidelným používaním dosiahnete dlhodobé odpudenie z celej plochy vašeho trávnika

VITALITY Komplex muškát a surfínia

Vitality Komplex muškát a surfínia je veľmi účinným pomocným prípravkom, ktorý používame v kombinácii s inými hnojivami. Veľmi dobre pôsobí na rastliny, ktoré sú poškodené vplyvom škodcov, či chorobami, ale taktiež aj nesprávnou starostlivosťou. 

VITALITY KOMPLEX Paradajka a paprika

KRISTALON Zdravá paradajka a paprika

Hnojivo KRISTALON Zdravá paradajka a paprika zabezpečia, že vaše rastliny budú nielen bohato rásť, ale aj kvitnúť a následne plodiť. Aplikujú sa veľmi jednoducho v zálievke a zelenine dodávajú všetky potrebné látky. 

KRISTALON na letničky vo fľaši

Hnojivá KRISTALON sú veľmi obľúbené, vďaka svojim skvelým účinkom pri podpore kvitnutia letničiek. Používame ich počas celej sezóny, teda od jari do jesene. Aplikujú sa formou zálievky, ale aj postreku na list. 

Samozavlažovací truhlík FLORIA SIESTA

Vďaka samozavlažovacím truhlíkom sa stane aj letné obdobie priateľom vašich letničiek. Vďaka zásobníku na vodu sa zníži počet potrebných zálievok a rastliny sa sami načerpajú, koľko budú potrebovať. Praktický hladinomer nám ukazuje aktuálny stav vody. Výhodou balenia je aj to, že obsahuje dlhopôsobiace hnojivo. 

Pipeline GARDENA

Dnes vám predstavujeme závlahový systém Pipeline. Opäť aj v tomto prípade ide o veľmi jednoduchú zostavu, ktorú dokáže zostaviť v pohodlí domova každý z vás. Viac informácii sa dozviete priamo vo videu. 

Sprinkler systém GARDENA 

Dnes vám predstavujeme závlahový systém Sprinkler, ktorý používame na pravouhlé alebo lichobežníkové plochy. Celý je zabudovaný v zemi a jeho skladanie a použitie je veľmi jednoduché a praktické. 

Systém kvapkovej závlahy GARDENA

Dnes vám predstavujeme kvapkový systém závlahy GARDENA, ktorý nám zabezpečí cielené a šetrné zaobchádzanie s vodou a tým pádom aj šetrenie nákladov. Systém skladania a inštalácie takejto závlahy je veľmi jednoduchý a veľmi hravo to zvládnete aj sami v domácom prostredí. 

Akumulátorová vyvetvovacia píla GARDENA 

Akumulátorové vyvetvovacia píla nám umožňuje rezať živé, ale aj suché drevo. Jej výhodou je, že je teleskopická a môžeme tak rezať aj vo vyšších výškach. Taktiež sa dá nastaviť aj samotný sklon píly. 

Akumulátorová vretenová kosačka GARDENA

Dnes vám predstavujeme zaujímavú akumulátorovú, vretenovú mechanickú kosačku GARDENA, ktorá je vhodná na dokášanie trávnika. Veľmi jednoducho sa s ňou manipuluje a výhodou je to, že nepotrebujeme zdroj elektrickej energie, nakoľko tú nám zabezpečí vymeniteľný akumulátor. 

Akumulátorové nožnice na trávu GARDENA 

Akumulátorové nožnice sú vhodné najmä na malé plochy, ktoré nie je možné pokosiť, napríklad v blízkosti obrubníkov, či múrika. Pre pohodlnejšie použitie je vhodné použiť predlžovaciu násadu. 

Vretenová kosačka GARDENA

Dnes vám predstavujeme zaujímavú vretenovú mechanickú kosačku GARDENA, ktorá je vhodná na menšie plochy trávnika. Trávne steblá po pokosení zostávajú hladké, nakoľko sa prestrihnú a práve to zabezpečí hladký rez. 

Elektrická kosačka GARDENA 

Dnes vám predstavujeme zaujímavú elektrickú kosačku GARDENA, ktorá je vhodná na menšie a stredné plochy trávnika. Jej veľkou výhodou je nízka váha a jednoduchá skladovateľnosť. 

Presádzanie izbových rastlín 

Izbové rastliny presádzame z viacerých dôvodov- nevhodný substrát, nevhodná nádoba, ale aj nevyhovujúci zdravotný stav rastliny. Volíme o 2-5 cm väčší priemer novej nádoby a nezabúdame na drenážnu vrstvu. Po presadení mierne zalejeme a hnojíme až po niekoľkých týždňoch. 

Výber vhodnej sadby zemiakov

Vždy používajte certifikovanú sadbu zemiakov, ktorá vám zaručí kvalitnú a bohatú úrodu. Vyberajte si podľa toho, či chcete skoré, poloskoré alebo neskoré zemiaky, ale aj podľa várneho typu. Niektoré sú vhodné skôr do šalátov, iné ako prílohy, či kaše. 

Pestovanie Tilandsie

Tilandsie patria medzi epifitické rastliny, ktoré pestujeme voľne položené na miske, priviazané na kôre stromu, na konárikoch, či naaranžované na kameni. Živiny prijímajú zo zálievky formou postreku. Používame odstátu vodu, nie tvrdú, nakoľko tá upcháva póry a spôsobuje úhyn rastlín. 

Hnojenie izbových rastlín

Izbové rastliny hnojíme najmä počas vegetačného obdobia, to znamená zhruba od marca do októbra. Vždy sa pridržte pokynov na obaloch jednotlivých hnojív a nepodceňujte koncentráciu. Neznamená, že ak hnojíme viac, rastlinkám pomôžeme- naopak im môžeme ublížiť.  

Pestovanie byliniek a korenín

Bylinky môžeme pestovať z priamych výsevov alebo prostredníctvom zakúpených sadeničiek. Doprajte im dostatok svetla a miernu zálievku. V bytových podmienkach sa bylinky pestujú o niečo ťažšie a to platí najmä počas zimných mesiacov, kedy sú byty suché a teplé vplyvom vykurovania. 

Škodcovia a choroby na izbových rastlinách

Pri izbových rastlinách sa často stretávame s napadnutím rôznymi škodcami a chorobami. Na ich odstránenie používame ľudové tipy ako potieranie listov liehom alebo jarou, no nie vždy je toto riešenie najvhodnejšie. Najlepšou ochranou je vždy prevencia rastlín a ich správne pestovanie. 

Údržba sukulentov a kaktusov

Kaktusy a sukulenty sú pomerne nenáročné druhy, no aj pri nich musíme vedieť aké nároky vyžadujú. Neplatí, že čím viac sucho a teplo je, tým viac ich aj zalievame, nakoľko práve vtedy rastliny uzatvárajú svoje prieduchy a prestávajú prijímať vodu. Na ich pestovanie používame špeciálny substrát, ale aj hnojivá. 

Izbové rastliny a ich nároky na svetlo

Pri výbere rastlín do bytu musíme brať ohľad na viacero faktorov. Okrem nárokov na vlahu a teplotu zohľadňujeme aj nároky na svetlo. Niektoré druhy znesú ostré slnečné lúče a iné ich vyslovene neznášajú. Ak dodržíte všetky faktory, rastliny sa vám odvďačia bohatým rastom a kvitnutím.

Likvidátor trávnej plsti

Likvidátor trávnej plsti je unikátne trávnikové hnojivo z čisto prírodných surovín (NPK – 9/3/5) ktoré účinne likviduje zvyšky starej trávy / trávnu plsť - nahrádza vertikutáciu. Obsahuje vysoký podiel draslíka na zvýšenie odolnosti trávnika voči suchu a potláča rast machov a burín. 

Zazimovanie okrasnej trávy

Zazimovanie tráv je veľmi potrebný úkon, nakoľko sa často stáva, že tráva neprežije zimné obdobie. Trávu zväzujeme z toho dôvodu, aby voda stekala po obvode trsov a nie priamo do stredu, pretože práve tak by sa rastliny mohli poškodiť. Zväzujeme ideálne po celej výške. 

Zimná údržba trávnika

Z trávnika pravidelne, najmä vtedy ak je slnečné počasie odstraňujeme listy a iné nečistoty. Počas zimy sa snažíme po trávniku chodiť čo najmenej, nakoľko by sa mohol poškodiť a vytvárali by sa na ňom nevzhľadné miesta napadnuté plesňami a inými patogénmi. 

Polievanie rastlín v zime

V zime zalievame pri vyšších teplotách siahajúcich nad nulu rastliny, ktoré sú vždyzelené alebo ihličnaté. Zalievame vždy ráno a nikdy nie na list, ale priamo ku koreňom. Medzi takéto druhy radíme rododendrony, azalky, tuje, cyprušteky, borievky a iné. 

Zazimovanie ihličnatých rastlín

Pre zimou je vhodné zviazať ihličnaté rastliny akými sú napríklad štíhle typy tují, cypruštekov, či borievok. Zväzujeme po celej výške a to z toho dôvodu, aby sneh nepoškodil a nepolámal jednotlivé výhony. Po tom, ako zmizne snehová pokrývka, rastlinám ochranu odstraňujeme. 

Ochrana stromčekov pred zimou

V zimnom období sa často stretávame s obhryzom mladých stromčekov, na ktorých si pochutnávajú nechcení návštevníci našich záhrad. Použiť môžeme rôzne nátery, ale aj aj plastové, či iné ochranné materiály, ktorými stromčeky obalíme.  

Strih okrasných krov na jeseň

Na jeseň striháme kry, ktoré kvitnú v lete, nakoľko tvoria kvetné puky na nových výhonoch. Na jar kvitnúce kry striháme až po odkvitnutí. Kry presvetľujeme, odstraňujeme výhony, ktoré sú poškodené alebo odumreté. 

Ochrana stromčekov pred zimou

V zimnom období sa často stretávame s obhryzom mladých stromčekov, na ktorých si pochutnávajú nechcení návštevníci našich záhrad. Použiť môžeme rôzne nátery, ale aj aj plastové, či iné ochranné materiály, ktorými stromčeky obalíme.