THE BETH CHATTO GARDENS, ČASŤ I.

V máji som absolvovala „výlet“ plný neskutočnej inšpirácie po anglických záhradách. Aj keď musím priznať, že nie všetko bol môj „šálek kávy“, veľmi veľa miest mi doslova prirástlo k srdcu. Bezpochyby k nim môžem zaradiť The Beth Chatto Gardens neďaleko mesta Colchester. Myslím, že každému, kto sa o zahraničné záhrady a zaujímavé miesta aspoň troška zaujíma bude meno Beth Chatto niečo hovoriť. Bohužiaľ táto dáma opustila náš svet 13. mája vo veku 94 rokov, no napriek tomu verím, že prežila mnoho krásneho a odkazy, ktoré zanechala vo svojich záhradách budú môcť ešte dlhé roky sledovať doslova desaťtisíce návštevníkov.

V záhrade nájdeme mnoho zákutí, ktoré sa už na prvý pohľad veľmi odlišujú- suché štrkové plochy so suchomilnými trvalkami, vodné plochy, tienisté zákutia s hostami, lesné chodníčky s podrastovými trvalkami, mohutné stromy- och áno, aj moje milované duby! a mnoho, mnoho ďalšieho.

Dnes vám však ukážem zaujímavé miesto, ktoré vzniklo na bývalom parkovisku. Oblasť, kde sa záhrada nachádza je pomerne suchá a preto sa Beth rozhodla, že práve tento priestor bude využitý na výsadbu suchomilných trvaliek, krov, ale aj stromov. Beth preferuje teóriu, že zo záhradou netreba bojovať a nezmyselne vysádzať rastliny tam, kde sa im prirodzene nedarí, ale skôr podporiť miesta správnymi kombináciami. S tvorbou tohto miesta začala už v roku 1991 a aj dnes je vysoko atraktívne a to aj bez dodatočnej- doplnkovej zálievky.

Táto časť  záhrady sa nachádza na pravej strane, hneď pri vstupe do areálu. Okúzlia nás rôzne druhy rozchodníkov, mliečnikov, hľuznatých, ale aj cibuľovitých rastlín. Nájdeme tu materinu dúšku, centrant, kocúrnik, ale aj mnohé druhy tráv.

 

Na niekoľkých lavičkách si môžete odpočinúť, načerpať nové inšpirácie alebo len jednoducho vnímať tú krásu naokolo

 

Niektoré rastliny v našich podmienkach neprezimujú, no inšpiráciou nám môžu byť aspoň farebné kombinácie. Veľmi pekne pôsobí mliečnik v kombinácii so šalviou- v popredí je vysadená ružová trávnička. Týmto rastlinkách sa však bude dariť aj u nás.

 

Veľmi pekne pôsobia výsadby, kde z tráv doslova vykúkajú dominantné druhy ako divozel, či Eremurus- fakľa ( tú si často mýlime s druhom fakľovka- Kniphofia). Čoskoro sa k nim pridá aj smotanovo biela juka.

Ešte niekoľko celkových pohľadov na záhony, ktoré priamo nadväzujú na štrkový chodník

Janka Bieliková

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů