SUPRESÍVNY SUBSTRÁT PRE PARADAJKY, PAPRIKY A UHORKY

Ak patríte aj vy k zábudlivcom, či ľudom, ktorí si všetko nechávajú na poslednú chvíľku, nezúfajte. Aj v tomto období sa ešte na tržniciach, či v špecializovaných predajniach nachádzajú rôzne priesady zeleniny, či byliniek. Okrem správnych podmienok, čo sa týka svetla a vlahy by sme nemali zabúdať na vhodný substrát pre tieto rastlinky.

Pred niekoľkými rokmi sa na trhu objavil „supresívny substrát“, no mnohí netušili a možno ani doteraz nevedia o čo sa jedná. Dnes si o tomto substráte povieme niečo viac.

Všeobecne môžeme povedať, že supresívny substrát je taký, ktorý je umelo obohatený o predom jasne stanovené koncentrácie špeciálne vyšľachtených druhov húb mikroskopických organizmov (húb), ktoré sú schopné obsadiť celé prostredie substrátu, čím aktívne ovplyvňujú jeho vlastnosti. Určite teda nemôžeme za supresívny substrát považovať obyčajnú ornicu, aj keď sa v nej nachádza veľké množstvo mikroorganizmov. V substrátoch značky Forestina sa nachádzajú dva kmene priaznivých druhov húb, konkrétne sa jedná o huby z rodu Trichoderma virens, ktoré aktívne potláčajú pôvodcov významných hubových ochorení (Fusarium, Pythium, Sclerotinia, Rhizoctonia…), ktoré spôsobujú padanie klíčnych listov. Druhým kmeňom je huba z rodu Metarhizium anisopliae, ktorá napáda široké spektrum pôdnych druhov hmyzu (drôtovce, medvedíky, chrústy a iné). Prítomnosť oboch typov týchto húb predstavuje účinnú prevenciu pred poškodením koreňového systému mladých rastlín a zaisťuje omnoho vyššiu pravdepodobnosť úspešného vzchádzania a zakoreňovanie priesad. Keďže substráty obsahujú živé organizmy, je úplne vylúčené požívanie akýchkoľvek chemických fungicídov.

Viac sa dozviete v inštruktážnom videu:  www.youtube.com

Ak vás produkt zaujal, pozrite si ho na: http: www.forestina.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů