Koľkí z vás túžia po zeleninovej záhradke a stále sa neodhodlali na prvé kroky? Ničoho sa nemusíte báť a aj pre tých, ktorí nezačali s predpestovaním priesadok nemusí byť neskoro. Dnes máme širokú ponuku odrôd a kultivarov, ktoré veľa nestoja a najmä pre tých, ktorí chcú mať len zopár rastlín, je toto správnou voľbou.
Rastliny, ktoré vysádzame z predpestovaných priesad:
Rajčiaky a paprika- na ich predpestovanie potrebujeme zhruba 6-8 týždňov, takže pre tých, ktorí si dali tú námahu a vysiali iste prišiel aj čas pikírovania. Rastlinky rozsádzame po jednom alebo dvoch korienkoch, vyťahujeme veľmi opatrne (pomocou paličky, či ceruzky), aby sme nepoškodili korienky a sadíme do pripravených črepníkov. My používame kelímky z kávy, či jogurtu. 🙂 Presádzame ich z toho dôvodu, aby sa vyvinul nielen koreňový systém, ale aby zosilnenli aj jednotlivé rastlinky- takéto oveľa ľahšie presádzame na záhon a rýchlejšie sa ujmú a začnú ďalej rásť. Robíme to vtedy, keď dosiahnu okolo 5-8 cm a majú aspoň 3 pravé listy. Neskôr ak majú okolo 20cm, presadíme ich na záhon alebo do väčšieho kvetináča na balkón. Samozrejme to vykonávame až po posledných mrazoch, teda po 15tom máji. Doprajeme im dostatok miesta a vysádzame do sponu cca 0,4×0,7-1,0m. Toto však závisí od kultivarov, ktoré sa líšia vo výške a mohutnosti. Doprajeme im dostatok svetla a pravidelnú zálievku- každý deň, najmä v období zakorenenia a tvorby plodov. Obom druhom doprajeme dostatočnú oporu vo forme kolov, na ktoré rastlinky vyväzujeme.
Baklažán- pestuje sa takisto z priesad, má veľmi podobné nároky ako paprika a najmä vyššie kultivary potrebujú oporu. Stačí ak mu doprajeme spon 0,4×0,5m. Plody zberáme od polovice augusta, podľa toho, či dosiahnu plné vyfarbenie.
Uhorky– môžeme pestovať nielen z priesad, ale aj z priameho výsevu koncom apríla, no vhodnejšie sú priesadky. Netreba zabúdať na to, že sú to popínavé rastliny a preto im doprajme konštrukciu. My používame strieškovú, ale aj vertikálne siete. Samozrejme to zjednoduší nielen zber plodov, zvýši úrodu, ale zamedzí aj výskytu chorôb a škodcov.
Melón cukrový a dyňa červená- prevažne pestujeme z priesad a vysádzame do sponu okolo 0,5×1,0m. Pri oboch druhoch sa odporúča pestovať na mulčovacích a nastieľacích materiáloch. V tomto prípade sú skoršie a vyššie úrody. Priesadky by mali mať minimálne tri pravé listy (dva klíčne listy sa nepočítajú, ale až ďalšie) pri výsadbe na záhon.
Kel, kapusta, kaleráb, karfiol- takmer všetky hlúboviny majú podobné nároky na pestovanie, samozrejme rozlišujeme skoré, stredne skoré a neskoré odrody. Priesady sadíme do sponu 0,4 x 0,4- 0,5 x 0,5 m a dbáme najmä na prevzdušňovanie pôdy, čiže častejšie okopávame.
Zeler buľvový- takisto využijme predpestované rastlinky, ktoré sadíme cca 20cm od seba. Nezabúdame na dostatočné zalievanie a pri zosilnení buľvy, otrhávame jemno spodné listy. Zberáme do prvých mrazov a tak ako ostatnú koreňovú zeleninu, môžeme uskladňovať v tmavej a chladnej miestnosti v debničkách s pieskom.
Rastliny pestované z priamych výsevov:
Mrkva a petržlen- od polovice apríla až do polovice júna môžeme vysievať do pôdy v riadkoch vzdialených od seba cca 30-40cm, dbáme najmä na priepustné pôdy, bez kameňov a dobre spracované. Po vzídení, keď dosiahneme okolo 5-7cm, pretrhávame tak, aby mali dostatok miesta na vývin silného koreňa. Môžeme pestovať aj na vyvýšených hrobčekoch, podobne ako zemiaky.
Paštrnák– pestujeme podobne ako petržlen, no je o niečo náročnejší na vlahu, čiže nezabúdame dostatočne zalievať. Po vzídení takisto vyjednotíme a ponecháme tie najsilnejšie rastlinky.
Červená repa- pestujeme z výsevu od polovice apríla, do polovice júna v riadkoch vzdialených cca 30cm od seba. Po vzídení pretrhávame vo vzdialenosti 8-10cm tak, aby mala každá buľvička priestor na rast.
Reďkovka- veľmi obľúbený druh, ktorý môžeme zberať už o 20-30dní od výsevu. Vyžaduje pravideľné zavlažovanie a osvedčilo sa pestovanie v sklenníku, či pod netkanou textíliou. Môžeme vysievať v radoch 15-20 cm vzdialených a samozrejme tiež pretrhávame po vzchádzaní.
Cibuľa- môžeme nielen vysievať, ale aj sadiť malé cibuľky- najvhodnejšie sú tie, ktoré majú max. priemer 3-4 cm. Zo semien pestujeme najčastejšie a sejeme v radoch cca 30cm od seba. Neskôr robíme prebierku- na bežný meter sa vysieva asi 40 semienok. Ak zvolíme výsadbu cibuliek, úroda je skrôr a takto volíme vzdialenosť okolo 7-10cm od seba v rade.
Toto bol len výber niektorých druhov, no pri akejkoľvek zelenine nezabúdajte na pravidelnú zálievku každý deň (najmä v období vzchádzania a presádzania, ale aj tvorby plodov) a okopávanie, ktorým nielen prevzdušníte pôdu, ale samozrejme eliminujete buriny. 🙂 Verím, že vaše sklenníky a záhony sú už teraz plné priesadok a vzídených rastlín. A ak nie sú, tak neváhajte a včas kúpte tie správne odrody a druhy, ktoré vás budú tešiť počas celého roka. Hor sa do pestovania!