NÁVRAT K PRVÉMU DIELU TOHTOROČNEJ SEZÓNY

V prvej tohtoročnej časti relácie Hurá do záhrady sme sa spolu s Jankou venovali (okrem iného) rezu hortenzií. Janka sa ešte k tomu navyše rozhodla pred kamerou ostrihať aj naše tavoľníky. Od natáčania prebehlo už niekoľko týždňov a situácia na mieste sa radikálne zmenila. Pretože sme natáčali v našej záhrade, môžem Vám ukázať zmenu za tento čas. Rastliny mám na očiach takmer každý deň, takže tie zmeny nevnímam tak intenzívne. Hortenzie narástli a začínajú kvitnúť. Dokonca ani pomerne silné krupobitie, ktoré 18. mája našu záhradu dosť poškodilo, hortenzie vo svojom vývoji nezastavilo. Zdá sa mi preto užitočné sa na toto miest vrátiť a ukázať aj vám, ako sa rastlinám darí a ako zareagovali na rez, ktorý sme s Jankou na rastlinách previedli pred kamerami. Ak by ste si chceli pripomenúť, ako  sme hortenzie rezali tak si kliknite prosím na tento odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=YWD4gXzWXVk&list=PLzXg12xa51EbJmWpFK2YTwAVYH66obgP0

Na rovinu priznávam – v prvej tohtoročnej časti relácie Hurá do záhrady som pri komentovaní rezu hortenzií urobil jednu maličkú chybu. Povedal som, že som si skoro istý, že na začiatku júla, alebo uprostred júla budú hortenzie obalené kvetmi. Vďaka priebehu počasia ale táto situácia nastala takmer o mesiac skôr. Prvé kvety sa otvorili už  v polovici júna. A to je veľmi neobvyklé. Ostatné informácie boli v poriadku, za tým si stojím. V relácii sme s Jankou strihali tri druhy hortenzií. Hortenzia metlinatá sa na svoju veľkú chvíľu iba chystá, ale ostatné dve  už kvitnú. Súčasný vzhľad našich hortenzií je z podstatnej miery ovplyvnený práve rezom. Fotografie dokumentujú bohatosť kvitnutia oboch druhov.

 

Okrem hortenzií za pohľad stojí aj pohľad na tavoľníky, ktoré strihala Janka (urobila to dobre, je šikulka). Kríčky tavoľníka sú husté, kompaktné a tak akurátne farebné. Mimochodom, jedná sa o kultivar Spiraea japonica ‘Walbuma‘ (niekedy sa predávajú pod menom ‘Magical Carpet‘).

Keď už sme pri tých názvoch – možno by sa hodilo uviesť aj celé názvy hortenzií, ktoré boli vidieť v televízii a sú zároveň aj na fotkách v tomto článku. Na našej záhrade rastú tieto hortenzie:

  • Hortenzia stromčekovitá – Hydrangea arborescens ‘Strong Anabelle‘
  • V jej tesnej blízkosti je jeden kus Hydrangea arborescens ‘Pink Anabelle‘
  • Hortenzia kalinolistá – Hydrangea macrophylla ‘Endless Summer‘

Pavel Chlouba

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů