PESTRÉ FLOXY

Tento rod je pomerne široký, nakoľko poznáme viac ako 65 druhov, no nespočetne mnoho kultivarov. Medzi floxami nájdeme nízke, kobercové trvalky, ale aj vyššie druhy so vzpriameným rastom. Pochádzajú zväčša zo Severnej Ameriky, až na jeden druh pochádzajúci z Ruska.

Obľubujú zväčša slnečné miesta, no niektorým druhom sa bude dariť najviac v polotieni. Podľa jednotlivých druhov volíme správne stanovište, ale napríklad aj spôsob rozmnožovania.

 

Phlox subulata- flox šidlolistý

  • Snáď najbežnejšie pestovaným druhom je obľúbený kobercový druh, pri ktorom nájdeme mnoho farebných variácii. Možno ste to ani netušili, ale niektoré boli vyšľachtené v Česku, napríklad: ´Karkulka´, ´Alena´, ´Filip´, či ´Dolní Pěna´. Tento flox vytvára veľmi bohato kvitnúce vankúše koncom jari a začiatkom leta. Dariť sa im bude na plnom slnku alebo v miernom polotieni, v dobre priepustnej pôde.
  • Veľmi dobre urobíte, ak ich po odkvitnutí zrežete( zhruba o polovicu). Aj keď to môže vyzerať hrozivo, rastlinkám tým len pomôžete a už čoskoro zbadáte ako krásne rašia nové výhonky.

Phlox subulata ‚Scarlet Flame‘

teppich-flammenblume-scarlet-flame-m001685_h_0

Phlox subulata ‚Kimono Pink-White‘

immergrüne, mehrjährige Polster-Flammenblume mit sehr auffälliger Färbung und Nachblüte

Phlox subulata ‚White Delight‘

teppich-flammenblume-white-delight-m015292_w_1

Phlox subulata ‚Emerald Cushion Blue‘

teppich-flammenblume-emerald-cushion-blue-m059979_w_3

Záhon floxov v Japonsku:

Higashimokoto_Phlox_subulata01

Sekcia Microphlox

  • do tejto kategórie môžeme zaradiť druhy, ktoré majú vankúšovitý charakter rastu, no neoplývajú tak bohatým kvitnutím, ako napr. Phlox subulata. Dariť sa im bude taktiež v priepustnej pôde na plnom slnku a pokojne aj v skalných štrbinách. Sú pomerne náročné na pestovanie a dá sa povedať, že ide naozaj o „šľachtu“ medzi floxami. Medzi takéto druhy zaraďujeme napríklad P. sibirica, P. alyssifolia, P. richardsoni, P. caespitosa, či P. hoodii. Pestujú sa často v alpínkových skleníkoch, či v nádobách, nakoľko neznášajú premočenie a to njamä počas zimných mesiacov.

Phlox paniculata- flox metlinatý

  • Je krásnou, vzpriamenou trvalkou, ktorá dosahuje rôzne výšky a nájdeme medzi nimi rôzne farebné variácie. Kvitne od leta do jesene a jeho výhodou je zaujímavá vôňa, ktorú si iste každý z vás dokáže predstaviť. Dariť sa mu bude tak na slnku, ako aj v polotieni. Vyhovujú mu výživné a vlhké pôdy. Tieto floxy na jar zrežeme tesne nad zemou a opätovne vyrastú nové stonky plné zaujímavých kvetov.

Phlox paniculata ‚Starfire‘

hohe-flammenblume-starfire-m062783_w_1

Phlox paniculata ‚Franz Schubert‘

006

Phlox paniculata ‚Orange Perfection‘

auffallend orangerote Farbe, sehr wirkungsvoll

 

Phlox maculata

  • vzpriamený druh, typický svojimi kužeľovitými, úzkymi súkvetiami, ktoré kvitnú začiatkom leta- počas leta. Dosahuje výšku až okolo jedného metra a obľubuje výživné, dobre priepustné pôdy s dostatkom vlahy. Na jar zostrihávame celé stonky, tesne nad zemou.

 

Phlox maculata ‚Omega‘

flammenblume-omega-m059885_h_0

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů