Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/f/6f6d1656-d350-42f0-a9b1-e127ba8574a0/huradozahrady.com/web/wp-config.php on line 6 KALEIDOSKOP ZAUJÍMAVOSTÍ- KRÁSNE FUNKIE | Hura do záhrady
Funkie –(Hosta) sú tradičné rastliny, ktoré sa na našich záhradách oddávna používajú hlavne pre vylepšenie tienistých a vlhkých miest. Napriek tomu, že sú to rastliny „tradičné“, nie sú u nás pôvodné. Pochádzajú z Východnej Ázie – domovom týchto rastlín je Čína, Kórea a Japonsko.
Prvé funkie sa dostali do Európy v 18. storočí, ich semená boli dovezené do Francúzska a Anglicka.
Rod bol prvý krát botanicky popísaný v roku 1812 a pomenovaný na počesť Nicolause Thomase Hosta, rakúskeho botanika a lekárnika, ktorý bol prvým riaditeľom botanickej záhrady pri viedenskom paláci Belveder.
O niečo neskôr rastlinu popísal ešte nemecký botanik Kurt Sprengel a pomenoval ju na počesť kolegu Heinricha Funka. V botanickom systéme ale platí vždy prvý popis a prvé meno, takže latinské meno Funkia sa neujalo, zato slovenčina označuje tieto rastliny práve týmto menom.
Rastliny, ktoré boli neskôr dovezené do Európy často pochádzali z kultúry, pestovali sa v starovekých chrámových záhradách Japonska.
Na začiatku pestovania funkií mali pestovatelia k dispozícii iba okolo 40 jednotlivých druhov a odrôd, dnes sa odhaduje, že ich existuje celkom okolo 10 tisíc, pričom pestovatelia i šľachtitelia stále prichádzajú s novými kultivarmi.
Funkiám sa najlepšie darí na vlhkých miestach, v hlbokých, mierne kyslých pôdach s vysokým obsahom humusu. Bývajú považované za typické rastliny tieňa, ale pokiaľ majú dostatok vlhkosti, často prosperujú i na slnečných lokalitách. Platí pravidlo, že čím je väčší podiel žltej farby na listovej ploche, tým býva rastlina citlivejšia, na priamy slnečný svit. Ale aj v tomto prípade platí, že existujú výnimky.
Ideálnymi spoločníkmi funkií sú ázijské javory, paprade, rododendrony či niektoré lesné druhy tráv.