KALEIDOSKOP ZAUJÍMAVOSTÍ- KRÁSNE FUNKIE

  • Funkie –(Hosta) sú tradičné rastliny, ktoré sa na našich záhradách oddávna používajú hlavne pre vylepšenie tienistých a vlhkých miest. Napriek tomu, že sú to rastliny „tradičné“, nie sú u nás pôvodné. Pochádzajú z Východnej Ázie – domovom týchto rastlín je Čína, Kórea a Japonsko.
  • Prvé funkie sa dostali do Európy v 18. storočí, ich semená boli dovezené do Francúzska a Anglicka.
  • Rod bol prvý krát botanicky popísaný v roku 1812 a pomenovaný na počesť Nicolause Thomase Hosta, rakúskeho botanika a lekárnika, ktorý bol prvým riaditeľom botanickej záhrady pri viedenskom paláci Belveder.
  • O niečo neskôr rastlinu popísal ešte nemecký botanik Kurt Sprengel a pomenoval ju na počesť kolegu Heinricha Funka. V botanickom systéme ale platí vždy prvý popis a prvé meno, takže latinské meno Funkia sa neujalo, zato slovenčina označuje tieto rastliny práve týmto menom.
  • Rastliny, ktoré boli neskôr dovezené do Európy často pochádzali z kultúry, pestovali sa v starovekých chrámových záhradách Japonska.
  • Na začiatku pestovania funkií mali pestovatelia k dispozícii iba okolo 40 jednotlivých druhov a odrôd, dnes sa odhaduje, že ich existuje celkom okolo 10 tisíc, pričom pestovatelia i šľachtitelia stále prichádzajú s novými kultivarmi.
  • Funkiám sa najlepšie darí na vlhkých miestach, v hlbokých, mierne kyslých pôdach s vysokým obsahom humusu. Bývajú považované za typické rastliny tieňa, ale pokiaľ majú dostatok vlhkosti, často prosperujú i na slnečných lokalitách. Platí pravidlo, že čím je väčší podiel žltej farby na listovej ploche, tým býva rastlina citlivejšia, na priamy slnečný svit. Ale aj v tomto prípade platí, že existujú výnimky.
  • Ideálnymi spoločníkmi funkií sú ázijské javory, paprade, rododendrony či niektoré lesné druhy tráv.

Hosta ‚Orange Marmalade‘

Hosta ‚Francess Williams‘

Hosta ‚Halcyon‘

Hosta ‚Blue Mouse Ears‘

Zbierka

Pavel Chlouba

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů