Počas celého obdobia od jari do jesene sa snažím zberať bylinky, ktoré následne využívam. Medzi moje najobľúbenejšie patria práve tieto, ktoré spomínam nižšie. Ak patríte medzi tých, ktorí ich radi zberajú, mám pre vás tip, ako zaujímavo ich zabaliť a obdarovať tak svojcih blízkych. 🙂 Verte, že takýto darček poteší vašich známych o to viac, ak budú vedieť, že ste ho spravili z lásky.
Janka
PS: O jeden balíček si môžete aj zasúťažiť. 🙂 Viac na: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1677790852438003&id=14…
– Repík je veľmi všestrannou bylinkou, ktorá si nájde uplatnenie snáď v každej domácnosti. Použiť ho môžeme ako obklad pri poraneniach, ale aj ako kloktadlo s vysokým účinkom na bolesť a preťaženie hlasiviek. Ak z neho pijeme čaj, je vhodný na problémy s vnútornými orgánmi- pečeň, obličky, žalúdok, či žlčník. Kúpeľ z tejto bylinky pomáha pri opuchoch a bolestiach končatín.
– Zemežlč je rastlina, ktorá má po zaliatí vriacou vodu veľmi výraznú, horkú chuť, vďaka ktorej som ju vždy, už ako malá neznášala. Jej liečivé účinky sú však veľmi dobre pozorovateľné a preto už veľmi dlho patrí do našej rodinnej lekárničky. Pomáha pri žalúdočných problémoch, pri chorobách žlčníka, utišuje záhu, upokojuje podráždenie žalúdka, uvoľňuje kŕče, upravuje stolicu a mnoho iného. Pri takýchto problémoch, postačí jedna lyžička vysušenej vňate zaliata cca 250 ml vriacej vody a účinky sa dostavia pomerne rýchlo.
Pamajorán využívame tak v kuchyni ako aj v domácej lekárničke. Výborne sa hodí ako korenina k mnohým jedlám, najmä z talianskej kuchyne (ako náhrada za majorán). V liečiteľstve ho používame na problémy s pľúcami a pri zápale priedušiek. Pomáha aj pri kašli (uvoľňuje hlieny), či nespavosti. Vhodný je aj pri liečbe kŕčov, pri liečbe kožných ochorení aj ako kúpeľ.
Ľubovník je známou bylinkou, ktorá sa používala ako antidepresívum už veľmi dávno. Pomáha aj pri reume, bolestiach hlavy a nervových problémoch. Celkovo priaznivo pôsobí na pohodu a psychiku človeka. Ľubovník zberáme tak, že striháme čerstvo rozkvitnutý kvet aj s časťou stonky, na ktorej sú listy, zhruba 20-25 cm. Môžeme z neho pripraviť aj tinktúru v alkohole, v ktorom sa jednoduchšie rozpúšťajú účinné látky. Malá rada: Ak sa liečite repíkom, vynechajte opaľovanie, nakoľko môže spôsobiť svrbenie a červenanie pokožky.