SAXIFRAGA- LOMIKAMEŇ

 

Milí záhradnícki priatelia. Je vidieť, že vaša túžba po jari stále stúpa. Ako sa približuje, dostávame od vás stále častejšie otázky, ktoré sa týkajú pestovania rastlín. Pred pár dňami – asi ako reakcia na Jankin článok na Facebooku, sme dostali milý mejlík. Jeho obsahom bola stručná prosba, aby sme niečo napísali o lomikameňoch  – len stručne, čo sú zač a ako sa pestujú.

Ajajaj – dlho som neriešil takto náročnú prosbu. Stručná odpoveď na túto otázku neexistuje, lebo lomikamene (Saxifraga) sú rodom skalničiek, ktorý je veľmi komplikovaný a rôznorodý. Uvádza sa, že existuje skoro 500 druhov, ktoré okrem Antarktídy a Austrálie rastú na všetkých kontinentoch vo veľmi rozličných podmienkach. K tomu je treba pripočítať niekoľko stoviek krížencov, ktoré sa pestujú iba na záhradách a hlavne v špecializovaných zbierkach. Aby sa v pestovaní lomikameňov urobil aspoň trochu poriadok, botanici rozdelili tento rod do niekoľkých skupín, tzv. sekcií. Tých je celkom 15 (ale podľa niektorých autorov až 18), rozdiely medzi jednotlivými sekciami sú veľké. Niektoré druhy lomikameňov sa pestujú jednoducho a sú hosťami takmer na každej skalke. Medzi prvými lomikameňmi, ktoré začínajú kvitnúť už v marci sú druhy a kultivary označované ako „Porophyllum“, tiež niekedy slovom Kabschia. Ich pestovanie nie je vždy úplnou prechádzkou rajom a vyžaduje určité skúsenosti. Veľmi, ale naozaj veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že tieto rastliny vyžadujú vlhké miesto (vysoká vlhkosť vzduchu) vo veľmi dobre priepustnej kamenitej pôde s vysokým obsahom vápnika. Väčšine týchto druhov nevyhovuje priame slnečné žiarenie, mali by sa preto pestovať tak, aby ich ružice boli odvrátené od priameho slnka.

Pokiaľ by ste radi prenikli do pestovania týchto nádherných rastlín, odporúčam vám stretnutie s ozajstnými nadšencami, ktorí majú s pestovaním osobné skúsenosti. Títo nadšenci sa obvykle združujú v špecializovaných skalničkárskych kluboch. Najlepšia možnosť stretnúť sa s nimi je navštevovať ich výstavy, kde sa dajú naviazať cenné kontakty a získať o rastlinách hodnotné informácie. Na tejto webovej adrese http://www.skalnicky.cz/vystavy.php nájdete rozpis skalničkových výstav na Slovensku i v Českej republike pre rok 2017. Všetky snímky v tomto článku pochádzajú z 1. výstavy skalničiek v Prahe. Pod pojmom prvá sa myslí „prvá v roku“ – pretože tieto lomikamene kvitnú naozaj medzi prvými rastlinami. Prvá výstava sa obvykle koná na konci marca a jej návšteva stojí za to. Medzi skalničkármi organizovanými v pražskom Klube skalničkářů Soldanella je niekoľko členov, ktorí sa špeciálne lomikameňom venujú a dokonca ich aj šľachtia. Najjednoduchšia cesta k lomikameňom, ale aj k iným skalničkám vedie  cez špecializované organizácie klubov skalničkárov. Na tomto mieste http://www.skalnicky.cz/klub.php nájdete adresár skalničkárskych klubov Čechách, na Slovensku a aj niekoľko zahraničných organizácií.

Ďakujeme Vám priatelia za dôveru a hlavne za pochopenie a prajeme, nech sa vám pri pestovaní lomikameňov (ale nielen nich) darí.

Pavel Chlouba

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů