AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ ZÁHRADNÉ SEDENIE?

Ak vlastníte záhradu, terasu či len balkón, skôr či neskôr sa objaví potreba tento priestor nejako zútulniť a využiť ho na bežný život a relaxáciu. Nemusíte ani odlietať na dovolenku do exotických destinácií, aj malá plocha na čerstvom vzduchu vám pri správne zvolenom záhradnom nábytku dokáže navodiť vhodnú atmosféru na  večerné posedenie s priateľmi alebo víkendový rodinný obed. Aký nábytok zvoliť sa vám pokúsime priblížiť v krátkom článku.

Predovšetkým je potrebné si najskôr ujasniť, koľko osôb sa bude schádzať, koľko miest na sedenie budeme potrebovať a či plánujeme pri stole aj stolovať alebo postačí exteriérový kávový set s nízkym stolíkom. Niektoré varianty záhradného nábytku je nutné na zimu odložiť do suchej a vetranej miestnosti. Máme na to priestor? Podľa toho potom tiež volíme rôzne typy kresiel, pohovky a aj stoly.

Pokiaľ nemáme možnosť nábytok na zimu presunúť napr. do garáže či kôlne, volíme úplne bezúdržbový materiál, a tým je hliník (napríklad zostava Detroit od firmy Doppler). Dnes sa už vyrába nepreberné množstvo nábytku z pevného, odolného hliníka. Vyberať môžete z rôznych typov povrchových  ošetrení, napr. nástrek špeciálnou farbou alebo potiahnutie fóliou s vierohodným dizajnom dreva. Na prvý pohľad tak prekvapivo ani nepoznáte, že nábytok nie je z dreva. Niekedy je kov pri stoloch kombinovaný napr. s tvrdeným bezpečnostným sklom. Hliníkové konštrukcie sú pevné a pri dostatočnej sile profilov majú veľmi dobrú nosnosť.  Tento typ nábytku vyniká svojou dlhou životnosťou a nízkou hmotnosťou, manipulácia s ním preto nebude namáhavá ani pre gazdiné alebo deti. Hliník môže byť vonku celoročne, neprekáža mu slnečná horúčava ani mráz. Pokiaľ teda neradi ošetrujete nábytok, odporúčame pozrieť sa po niečom z hliníka. Samozrejme, pri dlhšom nepoužívaní nábytku, odporúčame zostavu prikryť krycou plachtou a to aj cez zimu. Kryciu plachtu podľa vašich požiadaviek vám tiež ušijú vo firme Doppler v Trhových Svinoch, kde majú na tento účel aj množstvo vhodných materiálov.

 

Ďalším bezúdržbovým variantom môže byť celoplastový nábytok. Ten láka predovšetkým nízkou obstarávacou cenou a tiež mu neprekážajú poveternostné vplyvy ako slnko a dážď. Farebná škála je na našom trhu tiež veľká, od bielych a farebných variantov po rôzne imitácie dreva alebo ratanu. Plastový nábytok môže urobiť na záhrade veľkú parádu za málo peňazí, hlavne keď sa správne kombinuje s doplnkami ako sú podušky a slnečníky.

Zaujímavý a v posledných rokoch stále viac obľúbený je bezúdržbový variant kombinovaného nábytku z hliníka a plastu. Konštrukcia môže byť, samozrejme, aj oceľová, ale trvanlivejší je určite hliník, ten nekoroduje. Na konštrukcii býva potom uchytená odolná PVC tkanina ako výplň stoličiek a opierok, prípadne elegantný variant, a tým je umelý ratan. Špeciálny materiál na umelý ratan bol vyvinutý špeciálne na výrobu nábytku a verne imituje prírodnú podobu ratanovej liany z ázijských pralesov. Ide o veľmi pružný a zároveň pevný materiál, ktorý je celý recyklovateľný a nie je toxický. Na obľúbenosti stúpa aj vďaka širokej palete farebných prevedení, od svetlých smotanových a okrových odtieňov až po sýte, tmavohnedé až čierne farby. Rovnako šírka aj hrúbka použitého vlákna, tiež jeho hladký alebo naopak reliéfny povrch, sú jedným z faktorov, ktoré hrajú rolu pri výbere nábytku. Táto jedinečná kombinácia hliníkovej konštrukcie a plastu v akejkoľvek forme vám zaistí atraktívny vzhľad a dlhú životnosť pri minimálnej starostlivosti a nárokoch na údržbu.

 

A teraz tu máme na rade prírodné materiály, ktorými sú v oblasti nábytku napr. drevo, či už európske alebo exotické, ako napríklad teak či eukalyptus. Môžeme voliť z rôznych povrchových ošetrení dreva, od lazúry až po napustenie olejom. Drevený nábytok je veľmi trvanlivý a pevný, ale za predpokladu pravidelnej a často prácnej údržby. Tu je viac než nutné tento nábytok na zimu schovávať do dobre vetranej miestnosti a tiež sa oň raz za čas postarať povrchovým ošetrením. Skutočné drevo navyše neustále pracuje, vyfarbuje sa a niektoré dreviny vďaka tomu časom získavajú na kráse. Pri týchto procesoch stále viac a viac vynikajú krásne a nenapodobniteľné prírodné odtiene.

 

Tak ktorý nábytok si vyberiete vy? Ak neviete, kde si váš nový nábytok zakúpiť, navštívte e-shop: www.dopplershop.sk.  Tam nájdete hliníkový, kovový, drevený aj ratanový nábytok vrátane doplnkového sortimentu ako podušky a vankúše pre pohodlné sedenie a tiež mnoho slnečníkov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.