SUKULENTY

Kaktusy a sukulenty pestujem už veľmi dlho, prvý som dostala ako odmenu za vysvedčenie v prvej triede na základnej škole a mám ho doteraz.- už vtedy sa stali mojou srdcovou záležitosťou na dlhé roky. 🙂 Postupne sa moja zbierka zväčšila na zhruba 400 kusov a cca 200 druhov. Bohužiaľ tým, že som odišla už na strednú školu na internát a neskôr na vysokú, trávila som doma menej a menej času. Tým pádom sa aj moja zbierka preriedila a zostalo mi len zopár kúskov, no verím, že som potešila darovanými ostatných pestovateľov. Ich pestovanie zvládne takmer každý, no treba dodržať základné zásady pri jednotlivých druhov, no a samozrejme je potrebné si vybrať aj vhodný druh. Niektoré sú menej, iné viac náročné na pestovanie. Medzi obľúbené rody sukulentov patria: Crassula, Stapelia, Euphorbia, Echeveria, Aloe, Haworthia, Lithops či Aeonium.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že tieto rastlinky majú rady ľahké, priepustné pôdy, svetlé miesta a občasnú zálievku. Ja osobne ich mám umiestnené na južnej- celodenne osvietenej strane a na západnej, na miestach chránených pred dažďom, kde svieti slnko cca od 15hodiny do západu. Každý druh je inak citlivý na slnko, no pozor na ich spálenie. Možno ste nevedeli, ale ich korene sa pri vyšších teplotách „uzatvoria“ a neprijímajú vodu. Platí to najmä pre letné mesiace júl až august. Vtedy je dá sa povedať zbytočné rastliny polievať, nakoľko neznášajú prelievanie a stojatú vodu. To platí najmä pre skleníky, kde cez deň teplota veľmi stúpne a v noci klesá. Čiže v žiadnom prípade by sme nemali polievať tak, aby v miskách stála dlhodobo voda a vždy polievame až pri absolútnom preschnutí substrátu- takto nehrozí zahnívanie. Aj tu platí, menej je niekedy viac. Najvhodnejšie by bolo tieto rastliny pestovať v skleníkoch, kde môžeme regulovať všetky faktory, počnúc od tepla, svetla, pohybu vzduchu až po vlahu, no nie každý má takýto priestor k dispozícii. Môžem však povedať, že aj keď sa nepovažujem v žiadnom prípade za odborníka na ich pestovanie, dariť sa im bude aj vonku. 🙂 Na zalievanie používam dažďovú vodu, ktorá má teplotu okolia- nikdy teda nepoužívajte ľadovú vodu z kohútiku, radšej ju nechajte aspoň pár dní odstáť. Rastlinky hnojím cca raz za mesiac/ mesiac a pol kvapalným hnojivom v zálievke.

Prajem veľa úspechov, Janka

Niektoré z mojich kaktusov a sukulentov:

PS: Mnoho druhov rozmnožíte ľahko tak, že ich lístok po odlomení položíte na substrát, ktorý budete udržiavať vlhký. Už na fotografii môžete vidieť, že vyrastá nová rastlinka a to z lístku, ktorý spadol na betón. 🙂

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů