O skalniciach, skalných ružiach, skalkách, teda o rode Sempervivum sme si zopár informácii už viackrát v relácii spomenuli, no v správach sme si opäť našli otázky týkajúce sa týchto krások.
Sempervivum zahŕňa asi 40 druhov menších, či väčších druhov, ktoré sú charakteristické svojimi mäsitými ružicami. Nájdeme však mnoho kultivarov, ktoré sa od seba líšia farbou, tvarom, ochlpením a podobne. Ide o vždyzelené sukulentné trvalky, ktoré znesú naozaj extrémne podmienky, čo sa týka sucha a teploty. Ak ich však chceme mať krásne počas celého roka, určite nezabúdajme na občasnú zálievku. V extrémnych podmienkach síce prežijú, ale „zatiahnu sa do seba“, čo im uberá na atraktivite. Takto isto sa správajú aj počas zimných mesiacov, kedy im okrajové listy zoschnú a ružice sa ako keby uzatvoria. Nie je to samozrejme vždy podmienkou. V letných mesiacoch vyrastajú zo stredu ružíc hviezdicovité kvety, ktoré nájdeme v rôznych farbách, od bielej, cez žltú, zelenú, ružovú, po červenú a purpurovú.
Pestujú sa v skalkách, štrbinách, suchých múrikoch, v chodníkoch, ale dariť sa im bude aj v nádobách na terase, či parapetnej doske. Vyhovuje im chudobná pôda, ktorá je priepustná, môže byť aj s prídavkom štrku, či kamennej drviny. Problémom môže byť zimná nadmerná vlhkosť, ktorá by mohla spôsobiť až úhyn rastlín.
Zaujímavosťou je, že po odkvitnutí rastliny odumierajú a ich štafetu preberajú dcérske ružice, ktoré sa vytvárajú po obvode materskej ružice. Niekedy ide len o pár kusov, no pri iných druhoch/ kultivaroch je to hotová záplava nových rastlín. Po odkvitnutí odporúčam suchú kvetnú stonku odstrihnúť a ostatok nechať prirodzene vysušiť. Ak máte vytvorených len pár ružíc a rastlinky pestujete napríklad v nádobe, môžete si ich porozsádzať. Nové rastliny postačí položiť na substrát, ktorý udržujeme vlhký. Vlhkosť jednoducho zabezpečíme postrekovačom. Niektoré sú zaujímavé tým, že majú chlpaté listy, iné sú doslova potiahnuté „pavučinou“.
Koľko druhov a kultivarov pestujete vy? 🙂
Niektoré z mojich rastlín,
Janka