Táto impozantná rastlina zaujme snáď každého, no nejako sa v posledných rokoch z našich záhrad vytratila. Jej názov je topoľovka ružová/ slezová ruža- Alcea rosea a rozhodne by nemala chýbať v záhradách s vidieckym charakterom. .
Dorastá do výšky až okolo 2 metrov. Zaraďuje sa medzi dvoj až viacročné rastliny a nájdeme ju v mnohých farbách, ale aj tvaroch- čo sa týka samotného kvetu. V prvom roku vyženie zvyčajne len prízemnú ružicu listov a kvety na dlhej stonke vytvorí až v nasledujúcom roku. Obľubuje slnečné až polotienisé, teplé miesta vo výživnej a priepustnej pôde. Je dôležité, aby sme ju vysádzali v redšom spone (cca 50 x 50 cm). Nie je len okrasnou rastlinou, ale taktiež aj liečivkou pomáhajúcou pri rôznych ťažkostiach (napr. kašeľ, dýchacie cesty, či tráviace ťažkosti. Zbiera sa najmä kvet tmavého zafarbenia. Dokonca sa používa ako farbivo vo viacerých odvetviach- napríklad ako farbivo vína, sirupov, ale aj textilu. Nevysádzame ju na miesta vystavené silnému vetru, v prípade potreby nezabúdame na vhodnú oporu. Najčastejšie sa vysieva v júni/ júli a kvitne v budúcom roku. Na trhu však nájdete aj hotové sadenice pripravené na výsadbu. Aj keď ide o krátkovekú rastlinu, samovýsev zabezpečí to, že sa nám v záhone bude objavovať dlhé roky. Na zimu ponechajte rastliny na stanovišti a suché časti zrežte až po mrazoch. Čo sa týka náchylnosti na mráz, znesie aj tuhšie zimy, no v chladnejších oblastiach sa odporúča nastlať rastliny kompostom. Nie je to však nutné.
Čo však musím spomenúť, je napadnutie hubovou chorobou, ktorou je hrdza slezová (Puccinia malvacearum). Práve tu je dôležitý redší spon, ako som už vyššie spomínala, teda riešime prevenciu. Ďalej odstraňujeme napadnuté časti a v jarnom období je potrebné odstrániť všetky odumreté časti. Ak chorobu podchytíte skoro, postačí len mechanické ošetrenie v podobe odstránenie listov. Pri silnejšom napadnutí odporúčam použiť fungicíd, ktorý opakujeme po cca 14 dňoch. Takto si udržíte porast krásny a zdravý.