Mnohí nám píšete otázky týkajúce sa kvitnutia orchideí. Nedarí sa vám rastlinky „prinútiť“ aby opäť zakvitli. Často sú oslabené a nekvitnú z viacerých dôvodov. Jedným z nich je nesprávne umiestnenie rastliny, nadmerná alebo nedostačujúca zálievka, či napadnutie rôznymi chorobami a škodcami. Rastliny sú takto vystavené rôznym stresovým faktorom, ktoré by sa mali snažiť obmedziť. Je veľmi vhodné, ak budete bežné hnojivá pravidelne striedať s výživou z dážďovkového kompostu. Dosiahnete tým zdravý rast a bohaté kvitnutie. Okrem toho budú rastlinky odolnejšie voči chorobám a škodcom.
Ja osobne rastliny zalievam ponorením, cca raz za 7-10 dní, teda ich celé spolu s kvetináčom namočím do väčšej nádoby. Zhruba každé druhé zalievanie pridávam do vody hnojivo/ pomocné prípravky na kvitnutie a následne po „ocedení“ touto vodou zalejem iné rastliny v domácnosti. Postačí, ak necháte rastlinky namočené zhruba hodinku, pokým dôkladne nasiakne celý substrát. Neodporúčam dlhé namočenie ani zálievku v obalovej nádobe s tým, že vodu nevylejete. Aj keď majú radi vlhkejšie prostredie, stojatá voda by im mohla v konečnom dôsledku poškodiť korene a orchidey by začali hniť.
Ak rastlinky prestanú kvitnúť, nastáva vhodná doba na ich presadenie. Platí to najmä pri starších rastlinách, ktorým potrebujeme dodať nový substrát. Určite však nepoužívajte klasický záhradnícky alebo iný určený na bežné pestovanie rastlín. Substráty, ktoré sú určené na pestovanie týchto krások sa vyznačujú špecifickými vlastnosťami a práve preto je veľmi podstatné používať tieto a nie iné.
VIAC NA: www.agrocs.sk