Z botanického hľadiska sa zaraďuje do čeľade Violaceae. Rozšírená je po celom svete, predovšetkým v hornatých oblastiach. Z hľadiska odolnosti je buď úplne – čiastočne mrazuvzdorná. Na svete je známych približne 500 druhov. Do rodu viola patria aj dobré známe a bežne pestované sirôtky. Viola ako každá iná rastlina má svoje nároky na svetlo a pôdu. Viola obľubuje rýchlo priepustnú pôdu. Vyžaduje si priame slnko alebo čiastočný tieň. Neprospieva jej zimná vlhkosť. Medzi fialkami nájdeme aj endemit, Viola cazorlensis sa vyskytuje v pohorí Sierra de Cazorla v Španielsku. V rámci národného parku je chránená. Druhy Viola delpinantha, kosaninii a spomenutá cazorlensis predstavujú polokri fialiek. Takou zaujímavosťou je, že sa vyskytujú iba v Európe.
Viola je jedným z prvých kvietkov, ktorý sa objavuje na trhu začiatkom jari. Svoju obľúbenosť si určite získala aj vďaka rozmanitosti farebných kombinácií. Je ideálna nie je len kombináciu s inými prvými jarnými kvetmi, sedmokráska a primula. Rovnako sa hodí aj priamo do záhonov a skaliek. Pekne vynikne aj v podobe lemu (napr. popri chodníku). V skalke je vhodné vyberať jej také miesto, aby sa po odkvitnutí nenarušil celkový dojem.
Viola odorata
Vo voľnej prírode v našich klimatických podmienkach rastie Viola odorata (fialka voňavá). Predstavuje trvácu bylinu. Rastlina sa vyznačuje krátkym podzemkom a dlhými, zakoreňujúcimi stonkami. Listy sú dlhostopkaté so srdcovitým tvarom. Počas vegetácie kvitne 2x. Fialové kvety sa objavujú v mesiacoch marec – apríl a 2x v auguste – septembri. Rastú na dlhých stopkách a ich vôňa je príjemná. Plod je tobolka.
Ukážka druhu Viola x wittrockiana
TEXT A FOTO: Bc. Tatiana Plešová