Táto zaujímavá a obľúbená trsnatá tráva obľubuje slnečné stanovište, je náročnejšia na výživnú pôdu a vlahu- znáša však aj prechodné sucho. Vyhovujú jej vlhké teplé letá.
Miscanthus/ ozdobnica je trávou, ktorá bez problémov vydrží na jednom stanovišti aj 15 rokov, je ale vhodné ju rýľom zmladiť po určitej dobe. Môže sa stať, že v starších trsoch vypadáva stred. Po štvrtom roku života sa naplno prejavuje jej krása, má veľký koreňový systém, ktorý dobre prijíma vlahu a živiny. Podľa kultivaru dosahuje výšku 0,5 až takmer 3m. V našich podmienkach je sterilná, čo znamená, že sa nedá rozmnožiť semenom, ale len delením alebo in-vitro množením. Tento spôsob je obľúbený najmä z toho hľadiska, že miskant sa v posledných rokoch dobre uplatňuje ako energetická rastlina. Cieľom využívania potenciálu obnoviteľných zdrojov energie je zvyšovať energetickú nezávislosť štátu a znižovať zaťaženie životného prostredia. Jednou z možností ako to dosiahnuť je pestovanie energetických rastlín. Teda za posledných 5-10 získava táto rastlina aj iný potenciál pri jej pestovaní.
V záhrade sa uplatňuje dobre ako solitér vďaka svojej mohutnosti, v skupinách v kombinácii s krami, ale aj stromami, no v neposlednom rade aj ako dominanta v trvalkovom záhone. V zimnom období je dobre trs zviazať špagátom aby sa prebytočná voda nedostávala dovnútra, rastlina by mohla vyhniť a teda zrezávame až na jar. Na Slovensku sa jej darí aj vo vyšších polohách, aj keď sa môže stať, že najmä mladé jedince niekedy zimu neprežijú alebo dosiahnu menších rozmerov. Ak je príliš chladné obdobie na konci leta, rastlina nemusí stihnúť vykvitnúť, čo sa ale nestáva často.
Vaše okrasné trávy, ale ostatné rastliny v záhrade vyhnojte Jesenným kvapalným hnojivom, ktoré má znížený obsah dusíka a zvýšený obsah draslíka- čím sa postupne ukončí rast rastlín a zabezpečí sa lepšie vyzrievanie pletív pred zimou a teda aj lepšie prezimovanie rastlín.
Takto sa darilo pred pár rokmi mojej ozdobnici 🙂