Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/f/6f6d1656-d350-42f0-a9b1-e127ba8574a0/huradozahrady.com/web/wp-config.php on line 6
NADPOZEMSKÉ PIVÓNIE | Hura do záhrady

NADPOZEMSKÉ PIVÓNIE

Tieto krásne trvalky, ale aj dreviny v jednom rode sa pestujú najmä pre výrazné tanierovité kvety, ktoré v niektorých prípadoch dosahujú naozaj úctyhodné rozmery (priemer až 30 cm). Nájdeme ich v mnohých farbách od bielej, cez žltú, odtiene ružovej, červenej, purpurovej, či oranžovej. Taktiež poznáme prázdne, poloplné, veternicové, ale aj plné kvety. Tyčinky bývajú pomerne výrazné a majú zväčša žltú farbu. Poznáme okolo 30 druhov a množstvo kultivarov.

  • ide o dlhoveké rastliny, ktoré dokážu rásť na jednom mieste niekoľko desiatok rokov.
  • v našich podmienkach zväčša nemajú problém s prezimovaním- ten nastáva až pri neskorých jarných mrazoch, ktoré ich dokážu poškodiť
  • dariť sa im bude vo výživnej, priepustnej pôde, ktorá je vlhká, no nie podmáčaná. Vyhovujú im slnečné a polotienisté miesta. V hlbokom tieni budú kvitnúť oveľa slabšie alebo vôbec.
  • najmä k trvalkovým druhom odporúčam dávať oporu, no aj krovité, najmä počas kvitnutia môžu trpieť pod ťarchou kvetov.
  • väčšina kultivarov bylinných pivoniek, teda trvaliek je odvodená od druhu Paeonia lactiflora. Bylinné pivonky rozmnožujeme delením koreňového systému (jar alebo jeseň), aj keď musím povedať, že tieto druhy nemajú veľmi v obľube narúšanie koreňového balu a stáva sa, že po rozsadení nekvitnú aj niekoľko rokov. Na zimu vždy nadzemná časť odumiera a striháme ich v jarných pokojne až mesiacoch
  • drevité pivonky: Paeonia suffruticosa je pivonkou, ktorá pochádza z Číny a môže dosiahnuť výšku aj 2 m. Na trhu nájdeme mnohé jej kultivary s nádherným zafarbením. Drevité formy sa množia najčastejšie vrúbľovaním alebo polovyzretými odrezkami. Pri drevitých formách však odporúčam vždy zakúpiť novú, kvalitne navrúbľovanú rastlinku. Pri ich pestovaní by sme im mali nájsť dostatočne veľký priestor, ktorý je chránený pred silným vetrom. Na zimu odumierajú len bylinné časti, ktoré nie sú vyzreté- inak zostáva vo forme opadnutého kra. Striháme najmä suché a poškodené časti.
  • napadnúť ich môžu vírusy, háďatká, húsenice, ale aj pleseň
  • pivonky obľubujú mravce, ktoré ich často doslova obkolesia. Ak vám prekážajú použite niektorý z prípravkov na ich odpudenie, napríklad od firmy AgroCS

Bylinné pivonky:

´Bowl of Beauty´

Paeonia_Bowl_of_Beauty_22179_14954_1280_1280

 

´Red Star´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

‘Cornelia Shaylor’

c

 

´Laura Dessert´

Laura-Dessert-0591

 

´Rubra Plena´

Paeonia-off.-rubra-plena

 

´Magic Orb´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Marksburg´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drevité pivonky:

´Athlete´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Cornelia´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Dojean´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Ferandole´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Georges Paul´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Haru No Akebone´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Kokuryu Nishiki´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Superb´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

´Bijou de Chussan´

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poznáme však aj iné zaujímavé druhy, napr:

  • Paeonia mlokosewitschii- bylinná pivonka, ktorá je veľmi zaujímavá svojim žltým, miskovitým kvetom s priemorom okolo 10 cm. Dosahuje výšku do 1 m. Táto kráska pochádza z Kaukazu.

Paeonia Mlokosewitschii 13

 

  • Paeonia tenuifolia– ako už druhový názov napovedá, ide o pivonku tenkolistú, ktorá sa radí medzi bylinné druhy. Od iných druhov sa odlišuje jednoznačne tenučkými, čiarkovitými listami. Jej kvety sú jednoduché s tmavočerveným zafarbením a veľkosťou okolo 10 cm. Patrí k nižším druhom a dosahuje okolo 50-70 cm.

F030-10

  • poznáme aj jej plno kvetú formu ´Plena´

IMG_1783

 

  • Paeonia officinallis- pivonka lekárska, ktorá pochádza z Európy zaujme najmä svojimi plno kvetými kultivarmi. Dosahuje výšku okolo 70 cm a jej kvet má priemer okolo 10-13 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

  • Paeonia anomala– bylinný druh, má jednoduché, žiarivé purpurové kvety, s výraznými žltými tyčinkami, ktoré majú menší rozmer- okolo 7-10 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

  • Paeonia delavayi– je pomerne riedka krovitá pivonka, ktorá pochádza z Číny a dosahuje výšku až okolo 2 m. Má výrazné, menšie (okolo 10 cm) kvety, ktoré majú žiarivú tmavočervenú farbu.

watermark_868

 

  • Paeonia emodi- bylinná pivonka, ktorá má čisto biele kvety s výraznými tyčinkami, s priemerom okolo 10-15 cm, s celkovou výškou okolo 70-80 cm. Jej domovom sú Himaláje.

Paeonia-emodi-6

 

  • Paeonia mascula– syn. P. corallina: táto pivonka sa radí tiež k bylinným druhom, ktoré dosahujú výšku okolo jedného metra. Jej kvety sú miskovité, s priemerom okolo 7-13 cm a majú purpurovú až ružovú farbu a tmavožlté tyčinky.

Paeonia_mascula_01

FOTO: http://www.paeonienemrich.de/

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů