Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/f/6f6d1656-d350-42f0-a9b1-e127ba8574a0/huradozahrady.com/web/wp-config.php on line 6
JESŤ, ČI NEJESŤ? | Hura do záhrady

JESŤ, ČI NEJESŤ?

Na našej facebook stránke sme nedávno zverejnili fotografie machovky (Physalis), ktorá medzi vami vyvolala rozdielne dojmy-  jem ju pravidelne, pestujem ju, nejem ju- je jedovatá….ako to teda je? Dnes si tento rod trocha predstavíme.

Physalis je rod, ktorý zahŕňa okolo 80 druhov jednoročných, ale aj vytrvalých rastlín. Pochádzajú prevažne z Ameriky, tak Južnej ako aj Severnej. Veľmi dobre sa im darí na slnečných alebo polotienistých, teplých miestach. Často sa využívajú vo floristike, na aranžovanie, ale aj v kuchyni, pretože ich plody majú veľmi zaujímavú chuť a okrem iného obsahujú veľké množstvo vitamínu C.

Ak sa im v záhone darí, často sa stávajú doslova invazívnymi a vytvárajú pomerne veľké plochy nových rastlín. Môžeme ich však spoľahlivo presádzať, čím získavame mladé rastlinky.

PHYSALIS PERUVIANA L. –machovka peruánska/ mochyně peruánská

Pochádza v tropických oblastí Južnej Ameriky, no postupne sa rozšírila do takmer všetkých oblastí mierneho pásma. Môže dosiahnuť výšku okolo 1m a je charakteristická tým, že jej plod má po dozretí sýtu žltú až oranžovkastú farbu a veľmi zaujímavú a špecifickú chuť. Práve plody sú pri tomto druhu to najzaujímavejšie, nakoľko ich využívame pri zdobení rôznych dezertov, výborne vyzerajú na tortách, ale taktiež ich môžeme pridať do ovocných šalátov.  V domovine má veľký význam pri liečbe rakoviny, leukémie, malárie, astme, či hepatitíde, taktiež má protizápalové a antioxidačné účinky a okrem iného obsahuje vitamín C. Výsledky však neboli klinicky potvrdené.

Je dôležité, aby sme konzumovali úplne zrelé plody, inak môžu podráždiť žalúdok. V našich podmienkach ju pestujeme ako jednoročnú rastlinu, no v teplejších oblastiach prežíva aj zimné obdobie. Môžeme si ju vypestovať zo semienok, plody dozrievajú postupne, posledné často až neskoro v jesennom období, najmä, ak zvolíme neskoršiu výsadbu.

Ak vám prezimovala aj v našich (SR a ČR) podmienkach, napíšte nám do komentárov.

 

PHYSALIS ALKEKENGI L. – machovka čerešňová/ mochyně židovská

V našich záhradách kedysi často pestovaný druh, kvôli atraktívnym plodom využívaným vo floristike. Jej plody, sú v zrelosti sýto oranžové, až červenkasté a kvet je biely. Pochádza z juhovýchodnej Európy a často splaňuje. U nás ju pestujeme ako trvácu rastlinu, ktorá sa pomerne dobre rozširuje. Darí sa jej na slnečných a teplých miestach.  Je konzumovateľná, aj keď jej plody nechutia tak dobre ako u machovky peruánskej. Opäť je veľmi dôležité, aby sa konzumovali plody, ktoré sú úplne zrelé. Okrem nich sú všetky časti jedovaté.

 

Zdroj foto: www.botany.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů