ZÁHRADA TREBAH- ANGLICKO

Okrem sadenia, pestovania, polievania, množenia a predávania rastlín, majú záhradníci z času na čas aj iné úlohy. Možno by sa dokonca dalo hovoriť o poslaní, pretože záhradníci občas musia prekročiť i vlastný tieň, aby objavovali nové a dosiaľ nepoznané veci. Áno, reč je o cestovaní. Je to totižto práve záhradnícke cestovanie, ktoré pomáha rozširovať si obzory a objavovať krásu záhrad i rastlín za bežnými hranicami vlastného sveta.

Cestovanie ale nie je vždy také jednoduché ako sa zdá a ani nie také dostupné, ako by sme si priali. Preto budeme cestovať za vás a budeme vám postupne predstavovať zázraky záhradníckeho umenia z rôznych miest sveta. Máme pre vás pôvodné, teda originálne fotografie a vlastné dojmy prevtelené do pôvodných textov. To nie je úplne málo, čo poviete?

Prvé miesto, ktoré vám predstavíme sa nachádza v Anglicku – v krásnej a romantickej krajine juhozápadného Cornwallu. Túto oblasť nemilujú len záhradníci, ale aj filmové spoločnosti, pretože miestna krajina plná útesov, dramatických skál, divokého mora a krásnych kvetín je priam predurčená pre natáčanie sladkých romantických filmov s dobrým koncom.

Čaru tejto oblasti prepadol aj istý pán Charles Fox, ktorý v polovici 19. storočia objavil miesto, kde sa rozhodol stráviť svoj život. Tesne nad pobrežím si vyhliadol starý dom, ku ktorému patrila veľká záhrada. Viac než záhrada to bol vlastne les, ktorý sa v hlbokom údolí zvažoval k moru. Je to veľmi zvláštne, magické miesto. Ochrannú ruku nad ním drží teplý Golfský prúd, ktorý tu vytvára takmer subtropické, ale inak veľmi vlhké prostredie. Toto miesto je mimoriadne vhodné pre pestovanie rôznych druhov rastlín, včítane tých náročných a citlivých. Prvé záhradnícke práce na mieste vykonal pán Fox, ale časom sa majitelia menili, takže vzhľad záhrady v dnešných dňoch je výsledkom striedania generácií a rôznych názorov, vkusov, osobností a spoločenských zvyklostí. Záhrada Trebah hostí celý rad exotických a subtropických druhov rastlín, darí sa tu rododendronom, ázijským javorom, stromovitým papradiam i prekrásnym hortenziám. Takmer celá záhrada sa nachádza v kopcovitom teréne a končí v príjemnom zálive s malou súkromnou plážou. I toto miesto má magickú minulosť, v zálive sa zhromažďovala časť bojových plavidiel, ktoré sa podieľali na vojnovej operácii, ktorá končila tzv. „vylodením v Normandii“. Na túto pamätnú udalosť upozorňuje informačný panel umiestnený na pláži. Svoje si tu nájdu všetci, milovníci histórie i kvetinoví a záhradnícki nadšenci. Záhrada Trebah je jedinečná, unikátna a romantická.

Pavel Chlouba

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů