OXIDÁCIA VODY V BAZÉNE- ALEBO PREČO STÁLE OTRAVUJETE S TOU OXIDÁCIOU?

Slová oxidácia a okysličovanie sa ťahajú našimi návodmi, aktualitami, článkami a doporučeniami ako povestná červená niť. Že kvôli tomu, že je nutné oxidovať organické nečistoty! Zvedavejší z vás sa ale pýtajú – a prečo vlastne? Čo sa stane, keď to neurobíme? Okrem rizika vzniku nebezpečných chloraminov?

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zrozumiteľne vysvetliť čo ďalšieho by sa stalo.

Naše bazénová voda nie je sterilná, aj keď ju priebežne dezinfikujeme. Jednak v nej plávame my sami a potom je chtiac nechtiac vystavená okolitým vplyvom tým viac, čím je bazén otvorenejší. Takže do vody sa dostanú, pozor, už sa k nim dostávame, organické nečistoty. Tzn. pot, odlupujúca sa pokožka, vlasy, chlpy a taktiež drobné lístky, peľ, chrobáčiky, prach s hlinou a trochou trusu, no a možno by sme našli aj ešte niečo navyše.

Čo majú spoločné? Dusík v takej podobe, v akej ho potrebujú živočíšne a rastlinné mikroorganismy ( tzn. baktérie a riasy ) k svojmu rastu. Takmer všetci si spomenieme z hodin biológie na hnojivo NPK. Dusík, fosfor, draslík. Ktorí máme záhradku, hnojíme občas maštalným hnojom. Dusík je v našich bazénových nečistotách v rovnakej podobe ( mocenstvo a zlúčeniny ) ako v hnojive a spolu s uhlíkom na sebe prednostne viaže kyslík z vody k svojej vlastnej oxidácii. Tým dôjde k rozpadu tejto nečistoty alebo jej časti na formu, ktorú už mikroorganizmy nevedia využiť. Amoniakálny dusík na dusitanový a dusičnanový a uhlík, ktorý je stavebným prvkom každej organickej hmoty, zčasti na oxid uhličitý. Ak nie je vo vode prítomný kyslík ( hliník nám v tomto prípade nepomôže ) alebo iné okysličovadlo ako chlórové prípravky, ozón, peroxosoli apod. a hmotu nemá čo rozbiť, nájdu si organickú nečistotu mikroorganiymy a začnú ju rozkladať, tzn. využívať k svojmu rastu a množeniu.

Ako som písal na začiatku, náš bazén nie je sterilný. Mikroorganizmy ( baktérie a riasy ) a ich spóry nás obklopujú vo vode a aj vo vzduchu a sú pripravené na svoju hlavnú úlohu – kolobeh života na zemi, čo sa nám ale v bazénovej vode veľmi nehodí, pretože by sa mohli namnožiť aj patogenné organizmy a riasy. Voda se stane matnou až nepriehľadnou a po niekoľkých dňoch zazelená, pretože zvýšený výskyt mikroorganizmov ďaleko rýchlejšie spotrebuje dodávanú dezinfekciu.

Záverom teda doporučenie – udržujte svoju vodu zbavenú všetkých mechanických nečistôt ( vysávajte ), často preplachujte filter a dávkujte spolu s dezinfekciou aj oxidačné činidlo.

 

Viac zaujímavých tém v rubrike Radíme Vám na našej stránke http://bazeny-jazierka.sk/bazeny/radime-vam.html

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů