Počas zimných a skorých jarných mesiacov pulty v obchodoch doslova kypia záplavou farebných kvetov cibuľovín. Najčastejšie sa stretávame s voňavými hyacintami, tulipánmi, narcismi, či drobnými veternicami. Ak si ich zakúpite alebo ste nimi obdarovaní, často sa stane, že už po niekoľkých dňoch sú kvietky vysušené a pomaly odumierajú. Treba im dopriať správne miesto a také podmienky, aby naše obydlia skrášľovali čo najdlhšie.
– Dôležité je kupovať také, ktoré ešte len začínajú kvitnúť, resp. také, ktoré majú len kvetné puky
– Je potrebné ich umiestniť na svetlé miesto. Čím viac svetla im doprajeme, tým lepšie. Pri nedostatku svetla začínajú stonky rásť rýchlejšie a sú veľmi jemné a svetlé. Taktiež rastú „za svetlom“, čiže je potrebné ich otáčať, aby rástli priamo.
– Ak pestujeme hyacinty, často sa ich kvety pod ťarchou hmotnosti/ vplyvom nedostatku svetla/ vody ohýbajú. V tomto prípade ich opäť častejšie otáčame a môžeme k nim pridať oporu vo forme paličky.
– Pozor na teplotu! Rastlinky umiestňujeme ideálne na chladnejšie miesta. Izbová teplota a miesta pri vykurovacom telese spôsobia rýchle odkvitanie.
– Polievame vtedy, keď substrát jemne preschne- nikdy by nemal byť dlhodobo mokrý, no ani naopak vysušený
Ak si chceme cibuľoviny prirýchliť:
– V Zimnom období sa na naše pulty dostávajú cibuľoviny, ktoré sú špeciálne pestované/upravované vplyvom vyššej teploty. Ide o skoré rýchlenie.
– Najčastejšie rýchlime tulipány, narcisy a hyacinty. Pri neskorom rýchlení je potrebné, aby sa po výsadbe zakorenili, preto ich najčastejšie vysádzame v septembri/ októbri. Nechávame ich na chladnom mieste, ja osobne ich nechávam v skleníku.
– Neskôr, v januári/ februári premiestňujeme kvetináče na miesto s teplotou do cca 10°C. Po pár týždňoch môžeme premiestniť na miesto, ktoré je o niečo teplejšie- okolo 15°C. Nezabúdajte na to, že pri vyšších teplotách musíme cibuľovinám dopriať maximum svetla. Takto si môžete prirýchliť cibuľoviny v kvetináčoch, ktoré skrášlia vaše obydlie o niekoľko týždňov skôr ako tie, ktoré máte vysadené v záhrade.
– Ak sa rozhodnete pestovať cibuľoviny v kvetináčoch vonku, je potrebné a vhodné ich obaliť na zimu jutovinou alebo iným ochranným materiálom a zvoliť dostatočne veľký kvetináč. Kombinovať tak môžete rôzne druhy, ktoré najkrajšie vyniknú v skupinách.
Fotografie pochádzajú v Holandska- Keukenhof.
J.