ZÁHRADA UŽ VOLÁ

Záhradka po zime už čaká na ošetrenie a pravidelnú starostlivosť, aby ste sa z jej krásy opäť mohli tešiť po celý rok. Trávnik potrebuje poriadne prevzdušniť a skultivovať. Ovocné stromy zase čakajú na prerezanie, rovnako ako listnatý živý plot, pustiť sa môžete tiež do úpravy záhonov a zasadeniu prvých trvaliek a zeleniny. 

Trávnik po zime ošetrujte až vtedy, keď sa teploty už trvalo vyšplhajú nad nulu a pôda mala možnosť dostatočne vyschnúť. Správna údržba trávnika na jar je predpokladom, že sa vám trávnik odmení zdravým vzrastom, ale aj že budete mať o to menej práce s jeho údržbou v priebehu celej sezóny.

Základným krokom k stále krásnemu trávniku je jeho vertikutácia po zime. Ta slúži k prevzdušneniu trávnika, ktorý nemohol cez zimu cez nepriepustnú ťažkú vrstvu poriadne dýchať, ale aj k prevzdušneniu samotnej pôdy. Vďaka tomu, že sa pri vertikutácii nože zarezávajú priamo do pôdy, prijíma trávnik ľahšie vlahu a živiny a naštartovanie správnych procesov rastu.

Po vertikutácii je potrebné odstrániť z trávnika vyhrabaný materiál, nenechajte sa pritom odradiť tým, že trávnik vyzerá poničený. Ak sa na trávniku objavili väčšie prázdne plochy, bude potrební ich znovu osiať. Celý trávnik je následne nutné zavlažiť a prípadne aj pohnojiť.

NÁŠ TIP: elektrický vertikutáor GARDENA EVC 1000

Do prerezávky stromov je najlepšie pustiť sa vo chvíli, keď pominú mrazy. Stromy sa tak s prerezaním vyrovnajú lepšie ako v zime. Zbavte sa hlavne konárov zbytočne zahusťujúcich. Choré a poškodené konáre musia preč nemilosrdne, aby strom zbytočne nezaťažovali.

Živý plot je ideálne zbaviť prerastených častí a tzv. omladiť, kým je plot v období vegetačného kľudu. Pri tejto činnosti je najlepšie postupovať najskôr úpravou silných prerastených vetví pomocou nožníc, prípadne je ručnou záhradnou pílkou. Pomocou elektrických alebo akumulátorových nožníc na živý plot upravíte živý plot na požadovanou výšku.

Boj s burinou je po zime jednoduchší, než sa pustíte do sadenia a siatia nových rastlín. Ak máte obavy z použitia chemických prostriedkov na ničenie buriny, najšetrnejším spôsobom je jej manuálne odstránenie. Môžete si vybrať z klasických vyrývačov korienkov, motyčiek a podobne, alebo siahnite po moderných vytrhávačoch buriny, ktorými si šetríte chrbát pred neustálym ohýbaním a túto činnosť si značne uľahčíte.

NÁŠ TIP

Gardena Combisystem – veľký výber koncových nástrojov a niekoľkých typov násad v rôznych dĺžkach, a to buď v drevenom alebo hliníkovom prevedení. Kombinujte násadu a nástroj podľa potreby! Vďaka robustnej upínacej skrutke je spoj dokonale pevný a pritom ľahko rozoberateľný.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů