ZÁHRADA PODĽA KRUŽIDLA

Kruh- tento magický obrazec vstúpil do našich životov už veľmi dávno, ešte predtým ako vznikli kultúry prvých záhrad. V kruhu sa sedelo pred pravekým ohniskom, dnes je to posedenie v rodinnom kruhu. Aj astrologické znamenia sú usporiadané do kruhu a taktiež olympiádu symbolizujú kruhy. Ak sa vedie diskusia s rovnocennými partnermi, odohráva sa najčastejšie za okrúhlym stolom. Nemôžeme sa diviť, že magická kružnica zasiahla aj do záhradnej tvorby.

Aj keď nie sú takéto záhrady u nás veľmi časté, je to možno trocha škoda, nakoľko sa dá kruh využiť v záhradnej tvorbe na mnoho spôsobov. Môže sa objaviť vo vegetačných prvkoch, v spevnených plochách, ale aj v záhradnom nábytku, či v umeleckých doplnkoch. Kružnice pôsobia veľmi mäkko a príjemne a ak sa zvolia v správnom pomere, pôsobia veľmi esteticky. Naviac, ak sa nám naskytne pohľad z výšky, celý priestor dokážeme vnímať inak a pôsobí doslova umeleckým dojmom. Pokiaľ sa vám v záhrade podarí pomocou kružidla vytvoriť hneď niekoľko príbuzných motívov, je viac ako nádejné, že po zaguľatení hrán získa vaše miesto celkom iný, nový a prívetivý rozmer.

 

Vo väčších záhradách môže kružnica pôsobiť ako naozajstný „kruhový objazd“. Kruhová plocha trávnika centrálnej často môže poslúžiť ako rozcestie pre rôzne smery. Takéto rozdelenie záhrady na niekoľko častí môže do priestoru vniesť moment prekvapenia. Jednotlivé zákutia od centrálneho kruhu môžu mať rôzny vzhľad, ale aj poslanie a využitie.

 

Spevnené plochy v kruhovom tvare môžu pôsobiť zaujímavo už sami o sebe. V susedstve zaujímavých rastlín tento efekt vynikne ešte viac. Na kruhovom „námestíčku“ z dlažby môže byť umiestnené záhradné sedenie, ale taktiež to môže byť miesto, z ktorého sa rozchádzajú malé chodníčky do rôznych častí záhrady.

 

V tvare kruhu môže byť vytvorená aj brána alebo len prechod záhradou. Tento spôsob predelenia sa používa obvykle v záhradách ázijského typu, ale aj v inom prostredí môžu pôsobiť zaujímavo. Na obrázku môžete vidieť ako sa motív kruhu objavuje aj v dlažbe na chodníku.

 

Na záhradách, kde sa z času na čas schádza viac ľudí musí byť dostatok spevnených miest, nielen pre ich pohyb, ale aj na posedenie. Ako ukazuje tento obrázok z Anglicka, aj toto je jedna z možností, ako podobnú situáciu vyriešiť v romantickom štýle.

 

Výroba kruhového schodišťa určite nebude patriť k jednoduchým a ani obľúbeným remeselníckym aktivitám. V prípade, že sa ale podarí zdolať všetky obtiaže spojené so stavbou takýchto schodov, umelecký dojem bude určite veľmi silný.

 

Kružnice môžu byť prejavom rôznych symbolov a skrytých posolstiev. Toto poslanie plnia napríklad v orientálnych alebo meditačných záhradách.

 

Aj keramická nádoba naplnená vodou a plávajúcimi kvetinami môže výrazne prispieť k pohodovej atmosfére letnej záhrady.

 

Kruhová plastika vo vertikálnej podobe môže byť použitá v nejakej veľmi modernej záhrade alebo ako bod záujmu vo firemnom areáli. Fotografie pochádza z výstavy, na ktorej záhradní architekti prezentovali svoje rôzne nápady.

 

Veľká kamenná guľa vytesaná z kameňa a umiestnená do jazierka kruhového pôdorysu asi nemá príliš nádej stať sa bežnou ozdobou našich záhrad. Vo veľkej záhrade, v mestskom parku alebo niekde na pešej zóne a v dobrej spoločnosti rastlín by si však svojich priaznivcov zaiste získala.

 

Vyvýšené záhony sú neprehliadnutelné, ľahšie sa udržiavajú a často pôsobia romanticky. Ak sa vytvoria na spevnenej ploche, dokážu toto miesto oživiť a spríjemniť. Ak je aj samotná plocha kruhového pôdorysu, potom bude kruhový vyvýšený záhon tým najkrajším možným riešením.

 

Kruhová dlažba,  guľatý stôl a v bezprostrednej blízkosti jazierko s kruhovým priemerom. Opakovanie kruhových motívov na malej ploche zvyšuje pocit harmónie a uvoľnenia.

 

Niekedy môže byť kružnica len doplnkom záhrady, ale taktiež môže byť jej stredom, hlavným bodom záujmu. Tak je tomu aj v prípade tohto kruhového altánku, kde všetky dôležité časti majú kruhový pôdorys.

 

Foto a text: Pavel Chlouba

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.