TAKMER AKO BUXUS

Cesmína vroubkovaná – zelená i v zimě


Co tak si představit pár rostlin, které i v zimním období mají co nabídnout hezkého? Našeho fotografie sice pocházejí z různých ročních období, ale to nic z krásy těchto dřevin neubírá.

Na první pohled Vám možná budou připomínat buxus, ale je to jenom zdání, i když svým způsobem velmi pozitivní. Jedná se o cesmínu vroubkovanou (Ilex crenata). Tyto drobnolisté cesmíny se vyznačují pomalejším růstem a velmi dobrou regenerační schopností. Proto se často tvarují a používají se do podrostu, ornamentálních zahrad, i jako solitérní dřeviny. Velmi často je můžeme obdivovat v zahradách vytvořených v asijském či čínském stylu – jako velké bonsaje. Výborné jsou na lemy, které oddělují okrasný záhon od chodníku či trávníku. Cesmína vroubkovaná poslouží i jako důstojná dekorace na hrobech a pietních místech. Když se nechá růst volně, vytváří menší keřík působící mírně rozcuchaným, ale hezkým dojmem. Při tvarování snadno zhoustne a vypadá výborně.


Cesmína vroubkovaná miluje humózní, hlubší půdu a mírně vlhké stanoviště. Ideální je půda mírně kyselé reakce a vyšší vlhkost vzduchu. Po zakořenění je dostatečně mrazuvzdorná, při podzimních výsadbách se doporučuje dobré zamulčování a případné zastínění dřeviny v zimním období. Existuje více zajímavých odrůd, které se liší barevností, tvarem listu i jeho velikostí. V posledních letech začíná pozvolně „fungovat“ jako náhrada za keříčky buxusů. V suchých oblastech a v nížinách se jí příliš nelíbí. Pokud má optimální stanovištní podmínky, dokáže prosperovat na přímém slunci i v poměrně hlubokém celodenním stínu.

P. Chlouba 🙂

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *