PRECHLADNUTIE? ÚNAVA?

Zázvor, ďumbier lekársky, latinsky Zingiber officinale…..

Koľko z vás si pripravuje chutný čaj, či limonádu? 🙂 Používate však zázvor aj na iné nápoje, či jedlá ? Pre mňa osobne je favoritom pri prechladnutí, kedy si uvarím silný čaj s citrónom a medom. Túto rastlinku, ktorej zhrubnuté podzemné časti bežne nakupujeme, môžeme pestovať aj v našich domácnostiach. Samozrejme nemôžeme hovoriť o veľkej úrode, ale vždy poteší, keď vidíte ako podzemky rastú a o pár mesiacov si môžeme svoju „úrodu“ pozbierať a opäť vysadiť len kúsok. Mali by sme vždy dbať na to, aby mal odrezok „očká“, spiace púčiky, z ktorých nám vyrastie nadzemná časť. Netvrdím, že ide o vysoko dekoratívnu rastlinu, ale zaujať môže práve kvetom, ktorý sa objavil napríklad nášmu čitateľovi Vladimírovi (na obrázku).

Stačí ak kúpený kúsok zasadíte vodorovne do kvetináča a onedlho môžete pozorovať, ako rastlinka začne klíčiť. Má rád svetlé, teplé miesta a dostatok vlahy. Použiť môžete bežný záhradnícky, ľahký substrát. Pozor však na extrémne prelievanie. Ak po niekoľkých mesiacoch začne pomaly schnúť, môžete ho vybrať a hľuzy rozdeliť.

Výborne chutí napríklad v známych Zázvorníkoch, v jedlách z mäsa, ale aj zeleniny a najmä v ázijských krajinách je veľmi obľúbenou ingredienciou.  Okrem toho sa používa pri problémoch s kašľom, znižuje tlak, hladinu cholesterolu, pomáha pri cukrovke a má protizápalové účinky.

Zingiber spectabile, iný zaujímavý druh, ktorý som odfotila v anglickom Kew garden.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *