NETRADIČNÉ CIBUĽOVÉ A HĽUZNATÉ RASTLINY

Tulipán, hyacint či narcis patria k živým symbolom cibuľovitých rastlín. O ich kráse netreba pochybovať, ale dnes vám chceme ukázať ešte iné druhy rastlín, ktoré do tejto kategórie patria.

Patrí sem napríklad rastlina, ktorá sa na prvý pohľad trochu podobá celkom známej jesienke. Podobne ako ona, aj táto rastlina si kvitnutie necháva až na koniec leta. Volá sa Merendera montana, pochádza zo Španielska, pestovať sa u nás dá bezpečne v skalničkovom skleníku. Jej krása je dosť neobvyklá.

Ďalšou rastlinou pre skalničkový skleník je malý kosatec –  Iris nicolai, ktorý patrí medzi celkom vzácne druhy. Kto by ho chcel vidieť na vlastné oči vo voľnej prírode, musel by sa vydať za ním do Afganistánu. Rastie tam v miestach s veľmi suchým letom, v nadmorskej výške od jedného do dvoch tisíc metrov.

V Turecku rastie na suchých a kamenistých stráňach nízka rastlina, ktorá sa trochu podobá modrici, trošku hyacintu. Je to ale samostatný rod – celým názvom Hyacinthella glabrescens. Kvitne veľmi skoro a je preto považovaná za veľmi váženého posla jari.

Veľmi zaujímavé kvety prináša zvláštny rod hľuznatých rastlín z rodu Arisaema. Je to blízko príbuzná rastlina s rodom áronov, podľa ktorej sa nazýva celá čeľaď áronovitých. Rod pochádza z Východnej a Strednej Ázie, je pomerne bohatý, obsahuje viac ako 200 druhov. Pestovanie je dosť náročné, vo vonkajších podmienkach sa dá pestovať len veľmi malé množstvo druhov.

Ornithogallum lanceolatum je zástupcom ďalšieho bohatého rodu, ktorý má vyše sto druhov. Slovensky sa táto rastlina volá bledavka, meno je to celkom výstižné. Väčšina druhov pochádza z teplých oblastí Stredomoria. Druh, ktorý je na obrázku rastie vo voľnej prírode Turecka a Izraela.

Ipheion uniflorum je nežná rastlina, ktorá pochádza z ďalej Argentíny a Uruguaja. V teplejších oblastiach republiky  by mala byť odolná. V lete potrebuje úplné sucho, kvitne od apríla do mája.

Jeden narcis si predsa len ukážeme. Jedná sa o botanický druh Narcissus bulbocodium. Divoko rastie v Španielsku, Francúzsku a v niektorých krajinách severozápadnej Afriky. Je to veľmi ozdobný druh, je mimoriadne mrazuvzdorný, ale citlivý hlavne na mokro v zimnom období. Preto je istejšie pestovať ho v skalničkovom skleníku.

Text a foto: Pavel Chlouba

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů