MAGNÓLIE V ZÁHRADÁCH A BOTANICKÝCH INŠTITÚCIÁCH

Magnólie patria k najkrajším drevinám jari. Ich nápadné kvety len málokoho nechajú bez reakcie. Sú to expresívne rastliny s efektom skoro výbušným. Majitelia rodinných záhrad v tom majú jasno. O mnoho zložitejšie to majú botanici, ktorí musia hľadať a vyhodnocovať aj tie najmenej nápadné súvislosti.

Magnólie patria vývojovo k najstarším krytosemenným drevinám, na zemi rástli už pred 20 miliónmi rokov a ich blízko príbuzné druhy sú ešte oveľa staršie. Možno aj to spôsobilo, že z botanického hľadiska je veľmi ťažké  vyznať sa vo všetkých znakoch, ktoré sú pre botanikov dôležité. Čeľaď magnóliovitých bola donedávna pomerne bohatá, niektoré zdroje uvádzajú cca 17 rodov, včítane mnohých tropických, ktoré tvorili túto veľkú rodinu. Po najnovších výskumoch bola väčšina rodov posúdená tak, že sa nakoniec považujú za magnólie. Zdá sa, že názory na túto problematiku nie sú definitívne, takže informácie o počte druhov magnólií sa budú ešte pravdepodobne meniť a vyvíjať, v závislosti na nových poznatkoch vedy.

Pre majiteľov záhrad (ale i správcov parkov) sa najpodstatnejšie informácie týkajú druhov a kultivarov, ktoré sa dajú pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Okrem celej rady kríkovitých druhov, existujú i stromovité magnólie, ktoré sú rovnako impozantné ako iné parkové stromy.

Magnólie pestované bežne na záhradách sa môžu medzi sebou líšiť veľkosťou, tvarom dospelej rastliny, ale aj farbou a veľkosťou kvetov. Ich nároky sú približne rovnaké. Aby tieto druhy magnólií prosperovali, potrebujú nasledujúce podmienky:

  • chránené stanovište pokiaľ možno v závetrí s dostatkom slnka
  • hlbokú, živnú pôdu mierne kyslej reakcie
  • dostatočnú dávku humusu
  • dostatok vlhkosti, nie však trvalé mokro

Magnólie nemajú príliš dobrú regeneračnú schopnosť, preto sa neodporúča ich radikálne zmladzovanie, prípadný rez musí byť jemný a iba na mladých konárikoch. Magnólie zakoreňujú pomerne plytko, majú dužinaté korene. Preto pri presádzaní rastlín hrozí poškodenie koreňovej sústavy a zahnívanie koreňov. Ak sa musí presadenie realizovať, malo by to byť v období skorej jari, ešte pred rozkvitnutím dreviny.

Magnolia ‚Leonard Messel‘

Magnolia ‚Atlas‘

Magnolia fraseri

Magnolia ‚Yellow Fever‘

Magnolia wilsonii

 

 

Magnolia ‚Vulcan‘

Magnolia officinalis

Magnolia officinalis plod

Foto, text: Pavel Chlouba

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů