KRÁSA MODRÝCH HORTENZIÍ

Hortenzie nie sú iba typické vidiecke kvety, ale pestujú sa aj v moderných záhradkách. Majú kopulovité alebo ploché súkvetie zložené z množstva malých nenápadných kvetov, ktoré sú obklopené nádhernými korunovitými kalichmi.

Sú to opadavé kry, ktoré majú veľké nároky na pôdu. Darí sa im a dobre kvitnú len vo výživnej a humóznej pôde bez vápnika. Pred výsadbou treba na záhon zapracovať rašelinu. V zásaditých pôdach trpia chlorózou, čo sa prejavuje žltnutím alebo blednutím listov. Aj zalievanie tvrdou vápenitou vodou z vodovodu je príčinou chlorózy listov a nedostatočného rastu. Kry vysádzame podľa možnosti na vlhké miesto. Veľké listy odparujú veľa vody, preto je v období sucha potrebná denná zálievka.

Zopár rád a vecí, ktoré by ste mali dodržiavať, resp. sa im vyvarovať.

Patria hortenzie do tieňa?

Mnohokrát sa uvádza, že hortenzie patri do tieňa, čo však nie je tak úplne pravda. K svojmu rastu potrebujú svetlo, tak ako všetky iné rastliny a najviac sa im darí na stanovišti s rozptýleným svetlom/ čiastočný tieň. To Však neznamená, že na slnečnom stanovišti neprežijú. Hortenzie so sýto vyfarbenými kvetmi, napríklad červené, či sýto ružové by svoju farbu v hlbokom tieni stratili a vybledli by do nevýrazných odtieňov. V našich podmienkach je nebezpečné najmä cez zimu to, že po nočných mrazoch sa do rastlín oprie silné slnko. Aj toto môže spôsobiť poškodenie rastliny, preto ich v zimných mesiacoch môžeme chrániť tak, že ich obalíme jutovinou, či iným materiálom. Dôležité je umiestniť hortenziu na stanovište, ktoré je chránené pred silným vetrom a prievanom.

Akú pôdu im dopriať?

Je vo všeobecnosti známe, že hortenzie potrebujú kyslú pôdu. Najvhodnejšia je mierne kyslá s pH 5-6,5. Nové hybridy už nie sú tak náročné na kyslosť, ale určite budú dobre prosperovať ak im do pôdy pridáme aspoň na vrchnú vrstvu rašelinu. Substrát by mal byť najviac ľahký a dobre priepustný. Ťažké kamenisté pôdy spomaľujú rast, kvety sú menšie a ťažko sa vyfarbujú.

Ako je to so zálievkou?

V ľahkej a priepustnej pôde potrebujú pravidelnú zálievku, pretože práve táto rýchlejšie vysychá. Najhoršie je striedať prílišné sucho a vlhko, ale treba brať do úvahy, že čím je ker väčší, tým viac vody spotrebuje. Pokiaľ použijeme mulč, vlaha sa lepšie udrží v pôde.

Kryštalické hnojivo na modré hortenzie

  • vyvážený pomer ľahko prijateľných živín určených na všetky druhy hortenzií
  • hnojivo obsahuje látky ovplyvňujúce zmenu farby kvetov
  • svetlé/ ružové kultivary hortenzií reagujú na opakované prihnojovanie zmenou farby kvetov do modra
  • čisto biele hortenzie sa však používaním hnojív nevyfarbia, no budú krásne a zdravé počas celej sezóny
  • vysoký obsah dusíka urýchľuje rast stoniek a listov, zvýšený obsah draslíka zosilňuje bunkovú štruktúru rastlín
  • aplikácia zálievkou alebo postrekom 1x týždenne
  • dávkovanie: 2 odmerky (20 g) hnojiva na 10 l vody
  • 0,7 kg balenie vystačí na 350 l hnojivovej zálievky

VIAC NA: www.agroc.sk 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *