INŠPIRÁCIE PLNÉ DRÁČOV

Dráče (Berberis) sú listnaté opadavé i stálozelené kríky, ktoré s výnimkou Oceánie a Antarktídy rastú na všetkých kontinentoch planéty. Niektoré z nich sa bežne pestujú v našich záhradách, iné majú iba zbierkový charakter. Ich využitie v sadovníckej tvorbe je veľmi bohaté – uplatňujú sa v skupinách i ako solitérne kríky. Nízke odrody sú excelentné pre použitie v predzáhradkách, átriových záhradách, vo výsadbách v bezprostrednej blízkosti terasy i pre výzdobu hrobov. Niektoré druhy dráčov sú mimoriadne vhodné pre vytvorenie nízkych lemov alebo hustých, nepriechodných živých plotov.

Všeobecné nároky

Dráče patria k najskromnejším záhradným rastlinám. Sú veľmi tolerantné k rôznym druhom pôdy. Najlepšie sa im darí v mierne vlhkých, hlbších pôdach bohatších na živiny. Možno ich pestovať v pôdach mierne kyslých až mierne zásaditých – preto sú vhodné takmer pre každú záhradu. Pretože existuje viac ako 400 botanických druhov, nevieme poskytnúť univerzálny návod na pestovanie každého z nich. Všeobecne ale platí, že opadavé druhy vyžadujú slnečné stanovište, poloopadavé a stálozelené druhy preferujú miesta, ktoré sú aspoň časť dňa chránené pred priamym slnečným svitom a sú vlhšie. Podobné nároky majú aj žlto vyfarbené kultivary opadavých druhov, lebo inak bývajú žlto zlaté listy často poškodzované slnečným žiarením.

Niektoré tzv. stálozelené druhy sa v našich klimatických podmienkach vyznačujú zvláštnou vlastnosťou. Keď sú mladé, alebo keď je príliš silná zima, zhodia všetky alebo aspoň podstatnú časť listov. Je to ich ochrana pred rizikom uschnutia, lebo z listov by sa inak strácalo veľké množstvo vody, pričom korene v zmrznutej pôde nie sú schopné stratenú vodu doplniť. Ak takúto situáciu zažijete na vlastnej koži, nezľaknite sa a dajte rastlinám dostatok času na ich regeneráciu. Podporíte ju tým, že všetky výhony mierne zastrihnete, čím sa zlepší rozvod vody do ostatných častí rastliny a tým aj ich vitalita.

Dráč thunbergovBerberis thunbergii

je suverénne najbežnejšie používaným druhom v našich záhradách. Prispeli tomu aj posledné roky, pretože sa objavilo veľké množstvo nových odrôd v bohatej palete tvarov, farieb aj veľkostí. Rozdiely medzi týmito odrodami sú v niektorých prípadoch až dramatické. Niektoré odrody sú široko rozložité – v takom prípade sa hodia do skupín alebo ako solitérne dreviny (stojace samostatne). U niektorých kultivarov je typické, že všetky výhony rastú kolmo hore a rozvetvujú sa iba málo. Tieto formy majú obvykle úzky, stĺpovitý vzrast a hodia sa do úzkych pásov, alebo ako vertikálne prvky v záhonoch s pôdopokryvnými rastlinami. Dráče s krátkymi výhonkami o sebe prezrádzajú, že ich tvar je veľmi kompaktný a často i miniatúrny. Tieto kultivary sú vhodné do skaliek, nízkych kombinovaných výsadieb, i všade tam, kde je málo priestoru.

U všetkých kultivarov tohto druhu platí, že výborne znášajú rez, ktorý podporuje ich rozkonárenie a ďalší bujný rast. Dráče  thunbergove sa môžu z času na čas zmladiť i veľmi radikálne hlbokým rezom pomerne nízko nad zemou. Ak by ste chceli pristúpiť k takto radikálnemu rezu, vždy zvoľte termín od konca zimy po prvú tretinu jari.

Dráče v živých plotoch

Všetky bežne pestované dráče sa vyznačujú veľkým množstvom, často veľmi ostrých tŕňov. Preto sa používajú ako živé ploty, ktoré majú silný ochranný účinok. Dobre zapestované živé ploty z dráčov sú pre človeka prakticky nepriechodné. Aby živý plot z dráčov plnil svoju funkciu, je treba dodržať niekoľko zásad. Sú to:

  • Hustý výsadbový spon. Dráče rastú často tak, že vytvárajú vázovitý krík. V dolnej časti býva úzky a rozširuje sa postupne až vo výške. Ak by sa dráče vysadili ďaleko od seba, dolná časť býva riedka a priestupná. Na bežný meter by sa malo vysadzovať 4-5 rastlín v jednom rade, alebo 7-8 rastlín v dvoch radoch.
  • Pred výsadbou je treba pozemok dobre odburiniť. Pletie medzi pichľavými kríkmi býva veľmi komplikované a nezábavné.
  • Dráče milujú rez. Čím viac sa režú, tým sú bohatšie a hustejšie. Nebojte sa na vašom živom plote rezať aj 3x za rok (marec, koniec júna, začiatok septembra).

Veľa šťastia, radosti a úspechov pri pestovaní dráčov praje celý záhradnícko-televízny štáb vašej relácie Hurá do záhrady.

Berberis thunbergii ‚Tiny Gold‘

Berberis thunbergii ‚Green Carpet‘

Berberis thunbergii ‚Admiration‘

Berberis lologensis

Berberis gagnepainii

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.