CHELSEA FLOWER SHOW

Každý rok sa koncom mája v londýnskej štvrti Chelsea koná tradičná záhradnícka výstava  RHS Chelsea Flower Show. Tradícia výstavy zasahuje už do 19. storočia, ale na tomto mieste sa výstava koná pravidelne od roku 1913. Iba v období svetových vojen sa výstavy nekonali, každý rok ale prichádzajú vystavovatelia s niečím novým. Alebo starým, konzervatívne anglickým. Od začiatku konania výstav je napríklad zakázané do expozícií používať záhradných trpaslíkov. Len v roku 2013 bola udelená krátkodobá výnimka, a to na počesť stého výročia konania výstav na tomto mieste. Tak nečudo, že práve v tomto roku trpaslíci spôsobili veľký záujem zo strany novinárov a ostatných médií…

Na Chelsea Flower Show sa predstavujú rôzne veci – napríklad modelové záhrady rôznych žánrov. Tiež sa tu súťaží o rastlinu roka. Zlatú medailu si odniesla rastlina, ktorá v dobe výstavy veľa krásy nepobrala, ale určite vzbudí túžbu mnohých milovníkov záhrad – je to miniatúrna moruša, ktorá sa dá pestovať v nádobách na balkónoch a terasách – volá sa Morus ‘Charlotte Russe‘ (alebo ‘Matsunaga‘). Samozrejme, dá sa pestovať aj vo voľnej pôde, tam dorastá do výšky okolo 1,5m. Tešíte sa, až príde táto moruša i k nám?

Na výstave toho bolo veľa zaujímavého, ale nedalo sa ani všetko zodpovedne vidieť, ani nafotiť, či popísať. K niektorým zaujímavostiam z tejto akcie sa možno ešte po čase vrátime. Vychutnajte si teda aspoň trochu čarovnej atmosféry, ktorá je tak typická pre anglické záhradnícke výstavy.

Clematis ‚Green Passion‘

Nectaroscordum tripedale

Text a foto: Pavel Chlouba

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.