AKO ZALOŽIŤ TRVALKOVÝ ZÁHON?

Když se mě někdo ptá, které rostliny mám nejraději, snažím se vyhnout jednoznačné odpovědi, abych některým rostlinám neublížil. Odpovídám proto obecně, že téměř všechny rostliny rád mám, ale některé z nich vnímám jako nesmírně důležité. Jsou to třeba listnaté stromy, velké keře a trvalky. Posledně jmenované – trvalky – mi imponují z mnoha důvodů. Jsou krásné, mnohé z nich velmi hezky kvetou, často jsou zdrojem obživy pro oylovače, také nelze zapomenout na to, že se často vyznačují  velmi dynamickým růstem. Ano – jsou to rostliny pro netrpělivé – a to ve všech ohledech toho tvrzení. Jestli jsou vysazeny do vhodného prostředí – umí růst dobře a rychle. A to dokonce i v případech, že  budou žít v extrémních podmínkách exponovaného  prostředí. Platí to ale za podmínky, že rostliny budou vybrány na konkrétní lokalitu s vysokou mírou odpovědnosti. Jeden takový záhon vám chci představit. Nachází se v jihočeském městečku Suchdol nad Lužnicí a je součástí veřejného prostoru.

Tento záhon byl vysazen na začátku června roku 2018. Výsadbě předcházela úprava půdy, zejména odplevelení, zrytí a přihnojení.
Rostliny do záhonu byly vybrány tak, aby zvládaly v písčité půdě velmi suché periody počasí. Tento snímek ukazuje záhon před započetím přípravy půdy. Později byla na záhon navezena asi 4-5 cm silná vrstva zahradnického substrátu, který byl zapraven hlouběji do půdního profilu.

Fotka z 2.6.2018 ukazuje záhon krátce po výsadbě .

V červenci 2018 (VI/2018) vypadaly rostliny už o něco lépe.
Vteplém období letošního léta to rostliny neměly lehké, ale zvládly to na jedničku s hvězdičkou. Postupně se rozrůstaly, dokonce začaly nakvétat i do krásy. Na konci října vypadal celý záhon takto – první a poslední snímek dělilo v čase necelých 5 měsíců.
Tmavé fleky na povrchu záhonu vznikly na konci října – jsou to substrátem zasypaná místa, na kterých byly vysazeny některé druhy jarních cibulovin. Od nich se očekává, že alespoň částečně oživí záhon v období od předjaří do pozdnějšího jara.

Co je potřeba splnit, aby rostliny takto rychle fungovaly na nově založeném záhonu? Zde pár dobře míněných rad.

  1. Připravte půdu na stanovišti, odplevelte ji, zryjte a urovnejte.
  2. Pokud s tím nemáte  problém, ještě pře rytím nasypte na povrch půdy MALÉ množství dlouhodobě účinného hnojiva, místo umělého hnojiva můžete použít rohovinu nebo kompost.
  3. Výběr rostlin přizpůsobte konkrétnímu stanovišti.
  4. Vyvarujte se používání netkaných textilií.
  5. Po výsadbě zalijte vydatně – další zálivka by měla nastat až po poměrně dlouhé době – v případě suchomilných rostlin (náš modelový záhon) jenom několikrát v průběhu prvního léta.
  6. Nemulčujte kůrou – pro trvalky je zcela nepřirozená a často zpomaluje jejich růst a zabraňuje přirozené regeneraci porostu – naopak – použít můžete substrát, nebo ještě lépe starý kompost.
  7. Neptejte se mě prosím na použití kamínků nebo štěrku – zdá se, že rostlinám tento materiál vyhovuje, ale osobně  nemám žádnou zkušenost. Navíc se jaksi nemůžu smířit s pocitem, že z dlohodobého horizontu vnímání kamínky znehodnocují půdu. V případě obnovy  záhonu, nebo celkové změny koncepce prostoru jsou kamínky či štěrk jistou formou komplikace. To je ale pouze můj subjektivní názor (platí zejména pro rodinné zahrady).
  8. Udržujte záhon bez plevelů. Pokud se vám podaří udržet  záhon čistý a rostliny v kondici, je velmi pravděpodobné, že v příštích letech bude trvalkový záhon tohoto typu vyžadovat jenom občasnou údržbu ne  příliš náročnou na čas.

Text a foto: Pavel CHlouba

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů