AKO VYBRAŤ TIE SPRÁVNE ZÁHRADNÉ NOŽNICE?

Jakub Kirchner, produktový špecialista firmy Gardena, radí:

Základom pri výbere je ujasniť si, čo budete s nožnicami strihať. Podľa toho voľte medzi nákovkovými a dvojbritými modelmi. Nákovkové sú ideálne na tvrdé a suché drevo, pretože horný nôž preniká do dreva a široká nákovka zatiaľ pridržuje konár, aby nedošlo k poškodeniu alebo rozpučeniu kôry. Dvojbrité nožnice naopak využijete na strihanie kvetov a čerstvého dreva, pretože obidva nože vnikajú do povrchu súčasne a docielite tak s nimi presný strih. Praktický je prevodový mechanizmus, ktorý sa aktivuje automaticky, akonáhle nie je priame strihanie dostatočne účinné, starostlivosť o dreviny je tak ľahká a rýchla.

Na tenšie vetvičky si pohodlne vystačíte s malými ručnými nožnicami. Na konáre s priemerom väčším než 20 mm už upotrebíte väčšie záhradné nožnice. Tie bývajú často vybavené prevodovým mechanizmom, ktorý niekoľkonásobne zvyšuje silu strihu, pohodlne tak s nimi prestrihnete konáre až s priemerom 45 mm. Na naozaj silné výhony je najlepší použiť nožnice s predĺženou rukoväťou, ktorá slúži ako účinná páka.

Ak sa pustíte do úprav živého plotu, budete sa musieť vybaviť nožnicami určenými špeciálne na tento účel. U nich je ostrie špeciálne profilované tak, aby pri práci s nožnicami nedochádzalo k uvoľneniu vetvičiek zo zovretia nožníc a užívateľ nemusel opakovať strih rovnakých častí niekoľkokrát za sebou. Ak sa chystáte plot individuálne prerezávať či tvarovať, zvoľte nožnice s rovnými nožmi pre presný tvar. Ak chcete na plote urobiť rozsiahlejšie úpravy, vyberte si nožnice s vlnitým výbrusom. Ten zaistí, že vetvičky z nožníc neskĺzavajú a vy dosiahnete vždy optimálny uhol strihu.  

Náš tip: teleskopické nožnice na konáre Gardena 650BT Comfort

Teleskopické nožnice na konáre Gardena 650BT Comfort sú charakteristické svojim veľmi ľahkým a čistým strihom. Špeciálny tvar nožov drží pevne strihaný materiál a bráni tak jeho skĺzavaniu; nožnice strihajú veľmi presne, pritom sú šetrné k stromom a kríkom. Teleskopické nožnice fungujú na princípe páky, takže vyžadujú podstatne menšiu silu. Sú ideálne na strihanie čerstvého dreva s priemerom až 42 mm. Vďaka robustným, výsuvným hliníkovým teleskopickým ramenám, nastaviteľným až na dĺžku 900 mm, dosiahnete všade, kam potrebujete, ani nepotrebujete rebrík. Presne brúsené nože s nepriľnavým povlakom sa ľahko čistia a nožnice sa vďaka špeciálne tvarovanej rukoväti dobre držia. Záručná doba 25 rokov garantuje najväčšiu kvalitu.

Viac na www.gardena.com.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *